Dinleme Kararı Başka İllerden Alınmış

Sivas merkezli 18 ilde yapılan operasyon kapsamında yasa dışı dinleme faaliyetlerinde bulundukları iddiasıyla gözaltına alınan 10 polisin sorgusu sürüyor. Polislerin dinleme kararlarını Erzurum ve Malatya’dan aldıkları, bazı kişileri ise kentten ayrılmasına rağmen dinlemeyi sürdürdükleri iddia edildi.

Dinleme Kararı Başka İllerden Alınmış
Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından uzun süreden bu yana devam eden soruşturma kapsamında Sivas başta olmak üzere 18 ilde önceki gün başlatılan operasyonda gözaltına alınan 10 polisin sorgu işlemi İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde devam ediyor. ’Paralel devlet yapılanması’ operasyonu kapsamında daha önce çeşitli usulsüz dinleme faaliyetleri düzenledikleri iddia edilen ve bu çalışmaları müfettiş raporları ile tespit edilen polislere yönelik operasyonun ilk aşamasında 4 şube müdürü, 1 başkomiser, 1 komiser ve 1 komiser yardımcısının olmak üzere toplam 10 kişi gözaltına alındı. Henüz gözaltına alınamayan 2 şube müdürü için yakalama kararı çıkarıldığı belirtildi. 2009-2013 yılları arasındaki yasa dışı dinleme faaliyetleri kapsamında başlatılan operasyonda gözaltına alınan 10 polis bu sabah Numune Hastanesi’nde tekrar sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltındaki polislerin sorgu ve ifade işlemlerinin burada Cumhuriyet Savcısı tarafından alındığı belirtildi.
 
Soruşturma kapsamında 35 personelin tespit edildiği bunlardan 12’si için savcılık tarafından gözaltı kararı çıkarıldığı, 10 kişinin gözalıtna alındığı 2 şube müdürünün arandığı kaydedildi. Diğer 23 kişinin ise bilgilerine başvurulmak üzere emniyete davet edildiği, bilgisine başvurulan 23 polis memurunun emniyetten ayrıldıkları belirtildi.
 
DİNLEME KARARLARI ERZURUM VE MALATYA’DAN ALINMIŞ
 
’Paralel devlet yapılanması’ operasyonu kapsamında daha önce çeşitli usulsüz dinleme faaliyetleri düzenledikleri iddia edilen emniyet mensuplarının belirledikleri kişilere yönelik dinleme kararlarını Sivas yerine, Erzurum ve Malatya’daki mahkemelerden aldıkları öğrenildi. 3 yıllık süre zarfında dinlemelerin kesintisiz devam ettiği belirtildi. Yasadışı olarak dinlemeye alınan bazı kişilerin Sivas’tan ayrılmasına karşın dinlenmesine devam edildiği de tespit edildi. Emniyet Müdürlüğü’nde sorguları devam eden 10 kişinin salı günü adliyeye sevk edileceği öğrenildi. Dosya kapsamında gözaltına alınan polislerin, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, kurulan örgüte üye olmak, resmi belgede sahtecilik, kişileri usülsüz dinleme ve kayda alma ile suçlandıkları bildirildi.
 
Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2015, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER