Dilek Fenerine Rüzgar Engelli

Çanakkale’de Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu’nca, Özgecan Aslan’ın katledilmesi ve kadınlara uygulanan şiddet protesto edildi. Özgecan için uçurulmak istenen dilek fenerleri ise şiddetli poyraz nedeniyle havalanamadı.

Dilek Fenerine Rüzgar Engelli
 
İskele Meydanında düzenlenen etkinliğe Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, CHP Kadın Kolları Başkanı Emine Kardelen, KESK’e bağlı, Eğitim-Sen, Sağlık Emekçileri Sendikası, DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası üyelerinin yanı sıra Halkevleri, Emek Partisi üyeleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile öğrenciler katıldı. Özgecan anısına dilek fenerleri uçurmak isteyen kalabalık, kuvvetli poyraz fırtınası nedeniyle başarılı olamadı. Rüzgar nedeniyle önce dilek fenerlerini yakmakta ve  uçurmakta zorlandılar. Yakıp bıraktıkları dilek fenerleri çok fazla havalanmadan rüzgarın etkisiyle sağa sola savruldu, bazıları ise vatandaşların üzerine düştü.
 
Basın açıklamasını okuyan Çanakkale Eğitim-Sen Kadın Sekreteri ve Çanakkale Kadın Dayanışması Sözcüsü Yasemin Adsız, Özgecan’ı, Pippa’yı, Dora’yı öldüren, N.Ç. ve Ö.Ç gibi nice çocuğun hayatını karartan erkek şiddetine karşı susmayacaklarını belirtti. Tüm kadın katillerinin ve kadına şiddet uygulayanların en ağır cezalara çarptırılmasını istediklerini ifade eden Adsız, "Bu sağlanana kadar da mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Birilerinin ama öfkeyle ama düşüncesizce haykırdığı gibi idam cezasının uygulanması talebindeki tuzağa dikkatinizi çekmek istiyoruz. Bunları önlemenin yolu idamı yeniden getirmek değil. Kadına yönelik şiddetin tüm biçimlerini ortadan kaldırmak için üzerimize düşen görevi yapacağız. Kadın faillerinin Türk Ceza Kanunu’nun öngördüğü en ağır yaptırımla cezalandırılması, soruşturmanın ve dava sürecinin kamuoyu takibine izin verecek şeffaflıkla ve hukuka uygun biçimde yürütülmesini talep ediyor, bu ve benzeri olayların tekrar etmemesi için tüm ilgili kurumları acilen sorumluluk almaya davet ediyoruz" diye konuştu.
 
Ellerinde, ’Kadın Cinayetleri Politiktir’, ’Birkaç Kuyumcu Soydum, Vitrinlerinden Tahrik Olduğuma Göre Ben Suçsuzum’ yazılı dövizler taşıyan grup, ’Özgecan’ın hesabı sorulacak’, ’Özgecan’ın katili AKP’nin düzeni’ ve ’Faşizme Ölüm, Kadınlara Özgürlük’ sloganları atarak, olaysız şekilde alandan ayrıldı.
 
 
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 21:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER