banner9

Didim'de Deve Güreşi Festivali

Aydın’ın Didim İlçesi’nde bu yıl beşincisi düzenlenen deve güreşleri, renkli görüntülere sahne oldu. Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden getirilen 120 güreşçi deve, kıyasıya mücadele etti.

Didim'de Deve Güreşi Festivali
Didim Belediye Başkanlığı’nın öncülüğünde, Didim Belediyespor Kulübü yararına düzenlenen Didim 5. Deve Güreşi Festivali’nde, heyacanlı müsabakalar yaşandı. Didim’in Akyeniköy Mahallesi, Söke- Milas karayolu Dalyan Kavşağı’nda kurulan alanda düzenlenen etkinlik için güreşseverler sabahın erken saatlerinden itibaren alanı doldurdu. Güreşlerin vazgeçilmezi davul- zurna ile deve sucukları da güreş sahasında yerini aldı. Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerindeki festivallerde daha önce arenaya çıkmış en ünlü develerin katıldığı Didim 5. Deve Güreşi Festivali’nde Bıyıklı, Germencik, Yenipazar, Söke, Köşk, Çine, Bozdoğan, Yatağan, Milas, Turgutlu, Bodrum, Ayvalık, Sarayköy, Kemalpaşa ve Tire’den gelenlerin de aralarına yer aldığı iddialı 120 deve arenaya çıkarıldı. Etkinliği Didim Kaymakamı İskender Yönden, Didim Belediye Başkanı CHP’li Ahmet Deniz Atabay, Didim İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Gürkan Kabakçı, Didim Belediye Başkan Yardımcısı Salih Bankoğlu, Didim Belediyespor Kulübü Başkanı Bedri Altıntaş, etkinliğin organizasyonu içerisinde yer alan işadamları Bekir Ülker ile Ali Çağlar, Didim Belediye Meclisi üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve 5 bine yakın güreşsever izledi.
 
’YÖRÜK KÜLTÜRÜ ÖNEMLİ’
 
Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, deve güreşinin Ege kültürün önemli parçası olduğunu belirterek, güreşlere ilginin kendilerini memnun ettiğini söyledi. Geleneksel hale getirdikleri Yörük kültürü deve güreşi festivalinin bu yıl beşincisini gerçekleştirdiklerini ifade eden Atabay, "Bu yılki festivalimizde toplam 120 deve güreş tutuyor. Yörük kültürü gerçekten gelecek nesillere ulaştırılması gereken bir kültür. Görüldüğü üzere insanlar son derece mutlular. Bu etkinliği ilçemizde her yıl daha da yayarak geliştirmeyi amaçlıyoruz. Önemli olan yeni nesillere bu kültürü geliştirerek devretmek" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2015, 13:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER