Devlet Söke Söke Aldı

Batman’ın Kozluk İlçesi’nde PTT’de çalışırken 1989 yılında, askerlik borçlanması primini yatıran ve 2013 yılında emekli olan 56 yaşındaki Abdülkadir Bağcı’dan devlet, o dönem eksik yatırdığı 81 kuruşu, 25 yıl sonra faizi ile birlikte 288 lira 20 kuruş olarak tahsil etti.

Devlet Söke Söke Aldı
Kozluk’ta PTT’de çalışan Abdulkadir Bağcı, 1989 yılında askerlik borçlanması primini yatırdı.  2013 yılında emekli olan 6 çocuk babası Abdülkadir Bağcı, Ocak ayında aldığı emekli maaşından Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 288 lira 20 kuruşluk kesintisiyle karşılaştı. Kesintiyi araştıran Bağcı, devletin 1989 yılında askerlik borçlanması primi yatırırken, yanlış hesaplama sonucu eksik yatırdığı 81 kuruşu faizi ile birlikte 25 yıl sonra tahsil ettiğini öğrendi. Kurumun yaptığı hatanın cezasının kendisine kesildiğini belirten Bağcı, "Bir lira gibi kıymeti olmayan kuruşun hesabı kurum yerine benden soruldu. O dönemin yanlış uygulamasının faturası bana kesildi. 15 Ocak’ta aldığım maaşımdan kesinti yapılmasına şaşırdım" dedi.
 
GİRİŞİMLERİ SONUÇSUZ KALDI
 
Abdülkadir Bağcı, PTT Genel Müdürlüğü başta olmak üzere SGK ve Emekli Sandığı’na yaptığı başvuruların dikkate alınmadığını ifade ederek tepkisini şöyle dile getirdi:
 
"Benden kaynaklı olmayan sorunu belgelerle ispatlamama rağmen SGK yine yapacağını yaptı. Devlet, 81 kuruşunu, 25 yıl sonra faiziyle birlikte 300 misli olarak benden tahsil etti. Çalışanları uyarıyorum, herkes ödemelerle ilgili elinde ne belge varsa yanında saklasın, atmasın. Bir gün lazım olur. Hak etmediğim bir uygulamayla karşılaştım. 25 yıl geçmesine rağmen kuruşun hesabı soruluyor" dedi.
Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2015, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER