Develi Ve Yöresel Oyunlu Res Sevinci

Muğla 2’nci İdare Mahkemesi tarafından Geriş Rüzgar Enerji Santrali (RES) inşaat çalışmaları için verilen bakanlık izni hakkında ’yürütmeyi durdurma’ kararı bugün köylüler ve çevrecilerce kutlandı. Buluşma alanına develerle gelen bazı köylüler, yöresel oyunlar eşliğinde RES inşatının durmasını kutladı.

Develi Ve Yöresel Oyunlu Res Sevinci
Bodrum Belediye Meydanı’nda düzenlenen etkinliğe Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Kocadon, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Saruhan, CHP İlçe Başkanı Recai Seymen, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, Bodrum Yarımadası Çevre Koruma Platformu Sözcüsü Mustafa Tanışık, köylülerin avukatı Remzi Kazmaz ile birlikte yaklaşık 400 kişi katıldı. ’Haklı mücadelemiz sürecek Bodrum’un üzerinde RES gölgesine hayır’ yazılı dev pankart açıldı. Develer eşliğinde meydana gelen köylüler, ’Bodrum’da Dağlar Diktir Dolayısıyla SİT’dir’ ve ’RES’leşme GARİ’ gibi dövizler taşıdı. Çomakdağ mahallesi sakinlerinin yöresel kıyafetlerle katıldığı etkinlikte; Başkan Kocadon ve Milletvekili Demir, davul zurna eşliğinde ’Çökertme’ ve ’Harmandalı’ oynadı.
 
’MÜCADELE SÜRECEK’ AÇIKLAMASI
 
Konuşma yapan Platform Sözcüsü Mustafa Tanışık, "RES şirketi Danıştay 6. Dairesi tarafından üç ayrı davada 3 ayrı yürütmeyi durdurma kararı vermesinin ardından bu kez de Muğla 2’inci İdare Mahkemesi, yargı kararlarını yok sayarak izinsiz şekilde Geriş tepelerinin bağrını deşmeye tarım ve SİT alanlarını yok etmeye başladığı anda yürütmeyi durdurma kararını verdi. Ayrıca şu ana kadar 15 ayrı mahkeme kararıyla Geriş RES projesinin açıkça hukuka aykırı olduğu ve telafisi imkansız zararlara yol açacağı tescil edilmiştir. Açılan davalardan şirket lehine sonuçlanan tek bir karar yoktur. Bu nedenle yapımı üstlenen şirket Bodrumluya rağmen sürdürdüğü yasadışı varlığını, yavuz hırsız misali savunurken; karar veren mahkeme yargıçları hakkında saygısız ifadeler kullanmaktan çekinmemiştir. Şirket derhal Geriş’i terk etmelidir. Geriş’te meyanda gelen doğa tahribatı maliyeti, şirkete rücu edilmek üzere Muğla Valiliği tarafından giderilmelidir. Mücadelemiz RES adı altında yaratılan doğal tahribatla ilgili rehabilitasyon çalışmaları tamamlanıncaya, şirket ve işbirlikçileri yargı önünde hesap verinceye kadar devam edecek" dedi.
 
BAŞKAN KOCADON: BODRUM HALKI DİRENDİ KAZANDI
 
Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, "Şirket yetkilileri Bodrumlu’nun hoş görüsünü, iyi niyetini anlamadı. Bodrumlular olarak yatırımlara yatırımcıya karşı olmadığımızı sadece RES’lerin kurulacağı yerin çok yanlış olduğunu aylardır anlatmaya çalışıyoruz. Bodrum’un kentsel kimliğine zarar verecek her türlü inşaata ve yatırıma karşı olduğumuzu söyledik. Bodrum halkı direndi kazandı. Bodrumlu ile inatlaşmak kimseye yarar getirmez. 19 Aralık Cumartesi günü Yalıkavak’da düzenleyeceğimiz çevre şöleninde bu konuyu bir kez daha gündeme getireceğiz" dedi.
 
CHP’Lİ VEKİL: ONAYLANMAYAN ENERJİ PROJELERİNİ DOĞRU BULMUYORUZ
 
RES’in yerine karşı olanlara destek için etkinliğe katıldıklarını, partisinin ülke kalkınması için enerjiye karşı olmadığını söyleyen CHP’li Millekvekili Demir, "Enerji elbette üretilecektir. Enerjide dışarıya hatta az sayıda ülkeye yüksek oranlarda ne kadar bağımlı olduğumuzu şu kısa süre önce Rusya ile yaşadığımız dış politika krizinde tüm toplumumuz takip etti, gördü. Zengin enerji potansiyelimizi kullanarak kendi enerjimizi kendi kaynaklarımızdan üretmek CHP enerji politikasının temelini oluşturmaktadır. Ancak CHP; doğanın, tarihin, sit alanlarının, akarsularımızın, yaşam alanlarımızın katledilerek enerji üretilmesini doğru bulmuyor. Enerji yatırımlarının yapılacağı yerlerde alınacak kararda yöre insanlarımızın katılımının ve onay vermiş olmasının şart olduğunu düşünüyoruz. Kısa vadede rant yaratma amaçlı, halk yararına olmayan, yöre halkı tarafından onaylanmayan enerji projelerini doğru bulmuyoruz" dedi.
 
RES’i yapacak şirkete değinen CHP’li Demir, "İstenmeyen bu yatırımı her şeye rağmen bir an önce yapmak istiyor. Doğası gereği kısa vadede kar elde etmeye odaklanmış bu yatırımcı ile devlet el ele vermiş, bu güzelim turizm cennetine bu kötülüğü yapma peşinde. Ülkemizde rüzgar potansiyeli yüksek, yatırıma uygun dünya kadar yer var. Oralarda bu yatırımı yapmak yerine bu ülkenin gözbebeği turizm merkezinde istenmeyen bu yatırımdaki ısrarı doğrusu çok manidar buluyoruz" diye konuştu.
 
’ADALET GEÇ DE OLSA GELDİ’
 
Köylülerin avukatı Remzi Kazmaz, "Adalet geç de olsa geldi. Aylardır şirkete burada yasalara karşı gelmeyin, çalışmayın, doğayı kültürü tarihi talan etmeyin dedik, dinlemediler. Şimdi yargı kararını verdi ve çalışma durdu. Kaymakamlık ve valilikten şirketin iş makinalarını bölgeden çekmesini isteyeceğiz. Yarın saat 12.00’de RES mücadelesi verirken yaşamını yitiren fotoğraf sanatçısı Nayil Kabak kardeşimizin mezarı başında bu kararı okuyacağız. Ayrıca kaymakam ile yaptığımız görüşme sonunda şirketin bugünden itibaren iş makinalarını bölgeden çekme kararı aldığını öğrendik" dedi.
 
ŞİRKETTEN: KAMUOYU YANILTMAYA ÇALIŞILMAKTADIR
 
Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü Bertan Korkmaz, şunları söyledi:
 
"Bugün yapılan basın açıklamasını duyduk. Bu açıklamayla kamuoyu yanıltmaya çalışılmaktadır. Mahkemenin verdiği karar, bir ara karardır. 30 gün içinde ilgili kurum ve kişilerden ek bilgi talep etmektedir. Bu süre sonunda mahkeme gelen ek raporları değerlendirecek ve karar alacaktır. Hukuka olan güvenimiz ve saygımızdan mahkeme kararı resmi olarak tebliğ edilmeden dahi inşaat çalışmalarımız tarafımızdan dün ertelenmiş ve bu bilgi Muğla Valiliği, Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum emniyeti ile anında paylaşılmıştır."
Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2015, 16:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER