Dev Operasyon İçin Kritik Karar

Irak'ta IŞİD'in kontrolündeki Musul'u kurtarmaya yönelik hazırlıklar sürerken, Ankara da harekât süresince koalisyona vereceği 10 ayaklı destek planını netleştirdi.

Dev Operasyon İçin Kritik Karar

Türkiye'nin vereceği her türlü lojistik ve istihbarat desteği "ulusal  Ordu konsepti" kapsamında yürüyecek. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın geçen hafta arka arkaya  Bağdat ve  Erbil'e yaptığı ziyaretlerin ardından şekillenen Musul Planı kapsamında Türkiye koalisyon güçlerine lojistik-istihbarat desteği verecek. Ankara, bölgede Sünni-Şii çatışması ihtimaline karşı da yoğun bir diplomatik trafik yürütüyor. Savunma Bakanı İsmet Yılmaz Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesud Barzani ile yaptığı görüşmede askeri işbirliği, peşmergeye destek ve  eğitimle insani yardım konuları değerlendirildi. Yılmaz, Musul'un kurtarılması için eğit-donat dâhil gerekli lojistik her türlü desteğin verileceği mesajını verdi.

Ankara'nın harekât öncesi tüm seçenekleri dikkate alarak netleştirildiği Musul Planı'nda belirlenen 10 ana başlık şöyle:
 
Türkiye koalisyon güçlerine lojistik-istihbarat desteği verecek.
 
Rakka, Telafer, Telabyad gibi sınır kentlerine yönelik sıcak istihbarat akışı sürecek.
 
Diyala Askeri Kampı'nda eğit-donat uygulaması sürecek.
 
Peşmergeye eğitim veren Türk subayların sayısı artırılacak
 
Sınırdan mülteci akınına karşı tedbir alınacak
 
Mayınlı alanların önlerine  hendek kazılarak sivillerin ölmesi önlenecek
 
Bölgedeki Türkmenler yalnız bırakılmayacak
 
Keşif uçuşları arttırılırken, Diyarbakır Jet Üssü'ne takviye sürüyor
 
IŞİD'den gelebilecek tehditlere karşı sınıra takviye birlikler gönderiliyor.
 
Muhaliflerin Türkiye'de eğitimine de destek verilecek. 
 
30 KARARGÂH HEDEFTE
 
Sabah gazetesinden Hazal Ateş'in haberine göre; Amerika, IŞİD'i 4 koldan bitirecek harekât planı için düğmeye bastı. Nisan'ın ikinci haftası başlaması planlanan Musul operasyonunda koalisyon güçleri iki aşamalı harekat gerçekleştirilecek. Öncelikli hedef, IŞİD''in karargâh olarak kullandığı 30 noktaya operasyon olacak. Birinci adımda  IŞİD mevzileri havadan vurulacak. Hava operasyonunun yaklaşık 4-5 ay sürmesi bekleniyor. Irak ordusunun eğitimi tamamlanınca kara operasyonu başlayacak. IŞİD'liderlerine de nokta operasyon yapılacak.sunun eğitimi tamamlanınca kara operasyonu başlayacak. IŞİD'liderlerine de nokta operasyon yapılacak.
Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2015, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER