'Dershane Merkezli Eğitim Olmaz'

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, TÜMSİAD İstanbul Şubesi tarafından Büyükçekmece Eser Premium Otel’de düzenlenen kahvaltılı toplantıya katıldı. TÜMSİAD Genel Başkanı Hasan Sert, AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca ile TÜMSİAD üyelerinin katıldığı toplantıda Bakan Müezzinoğlu bir konuşma yaptı.

'Dershane Merkezli Eğitim Olmaz'
 
 
 
Türkiye bugün sağlıkta ambulans helikopterleri ve uçaklarıyla, sağlıkta dünya ile yarışır konumuyla çok farklı noktalara geldiğini kaydeden Müezzinoğlu, Türkiye’ye okumak için yurtdışından gelenlerin Türkiye’ye farklı gözlerle baktıklarını belirtti. Bakan Müezzinoğlu, "Şehir hastaneleriyle Türkiye’nin 5 yıl sonra bölgede 1-1,5 milyar insana sağlık turizminde hizmet edebilecek vizyonu ve ufku olacak. Türkiye’de 2002’de yurtdışına giden vatandaşları sayısı yüz on bin civarında. Yurtdışına gidenler normal vatandaşlar mı yoksa imkanı olan vatandaşlar mı? olduğunun takdirini size bırakıyorum. Almanya’ya, ABD’ye veya Hollanda’ya bir sağlık tedavisi için gidildiğinde cebinde 50 bin Dolar veya 100 bin Dolar parası olmayanın gitme şansı var mıydı? Bu şekilde yurt dışına ödenen para yaklaşık 1 buçuk milyar Dolardı. Peki geçtiğimiz yıl geldiğimiz nokta ne? Geçtiğimiz yıl Türkiye’ye tedavi için gelen 480 bin yabancı uyruklu vatandaş 2 buçuk milyar Dolar Türkiye’ye para bıraktı. Bu rakam Türkiye’nin yeterli gördüğü rakam değildir. Türkiye bugün sağlık turizminde alabileceği miktarın 5’de 1’ini alabiliyor. Türkiye’nin bu rakamları çok kısa bir sürede 10 milyar dolarlara taşıyabilecek bilimsel, tıbbi yetişmiş insanı ve alt yapısı var" diye konuştu.
 
"GELECEĞİ VİZYONEL BELİRLEYEN BİR DÖNEME GİRDİK"
 
Bakan Müezzinoğlu, Türkiye’nin sorun çözen bir yönetim anlayışından geleceği vizyonel belirleyen, gelecekle ilgili iddialı olan ve dünyanın gelişmiş ülkeleriyle yarışabilecek bir hedefi ortaya koyacak döneme girdiğini söyledi.
 
"Yerel seçimlere 50 gün kaldı. Muhalefet partilerinden şehircilik anlayışımız nedir? Şehirde altyapı ve üstyapı nedir? Şehirlerde vizyon proje nedir diye bir cümle duyabiliyor musunuz?" diyen Bakan Müezzinoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Duyduğunuz tek şey, iftira, dedikodu, çamur, istikrarı bozmak ve buradan suyu bulandırarak bir taraftan milletin ümüğünü sıkmak, diğer taraftan milletin cebini hortumlayabilmek, milletin imkanlarını hortumlayabilmek. Ama Biz Ak Parti kadroları olarak milletle beraber milletin iradesinin temsilinden asla taviz vermeden milletin hak ve hukukunu inşallah 2023’teki laik olduğu muhasır medeniyet seviyesinin üzerindeki yere götüreceğiz."
 
DERSHANELER NEDEN KAPATILDI?’ SORUSU
 
Müezzinoğlu konuşmasının sonunda katılımcıların sorularını yanıtladı. Bir katılımcının "Sayın bakanım bu dershanelerin kapatılmasının nedenini öğrenmek istiyorum. Bu konuda bir orta yol yok muydu?" şeklindeki sorusuna Müezzinoğlu, "Ben ilkokulu köyde, ortaokulu kasabamda, liseyi de Türkiye’de okudum. Dershane merkezli bir eğitim olmaz, okul merkezli bir eğitim olur. Bizde dershane merkezli bir eğitime dönüştü. Çocuklarımıza gençlerimize yazık. Cumartesi pazar, bir yarış atı gibi koşturulan çocukların ruh hali ne oluyor, anne babaların imkanları ne oluyor? Eğitimimizi daha güçlü yapmak için yeni yeni projeler geliştirelim. Ama dershaneler daha güçlü olsun dersek kendi kendimizi kandırırız. Dershane olayını asla eğitimin merkezde olmadığı bir yapıda doğru bulmadığımı ifade etmek istiyorum" şeklinde yanıt verdi.
 
Toplantının sonunda TÜMSİAD Genel BAşkanı Hasan Sert, Bakan Müezzinoğlu’na bir plaket takdim etti. Bakan Müezzinoğlu günün anısına TÜMSİAD üyeleriyle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.
Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2014, 14:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER