Deri Toplamayı Mülki Amirler Belirleyecek

Türk Hava Kurumu'nun (THK) kurban derisi ve bağırsak toplama konusundaki tekel olan yetkisi elinden alınmasının ardından, kurban derisi toplayacak kişi veya kuruluşların mülki amirler tarafından belirleneceği bildirildi.

Deri Toplamayı Mülki Amirler Belirleyecek

 

Türkiye'de uzun yıllardır kurban derisi toplama konusunda tek yetkili kurum olan Türk Hava Kurumu’nun bu yetkisi yapılan düzenlemeyle elinden alındı. Yardım Toplama Esas ve Usulleri Hakkındaki Yönetmelikte yapılan ve Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren değişiklikle, kurban derisi ve bağırsağı toplama, fitre ve zekat zarfı dağıtarak yardım toplama konusunda Türk Hava Kurumu'na tanınan tüm yetki düzenlemeleri yasadan çıkarıldı.

Türk Hava Kurumu, devletin kendisine verdiği kurban derisi toplama görevini, 1983 yılından bu yana 2860 sayılı Yardım Toplama, 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunları ile nasıl uygulanacağını açıklayan Yardım Toplama Esas ve Usulleri Hakkındaki Yönetmelik gereğince yerine getiriyordu. Yapılan değişiklikle değeri 100 milyon TL'lerle ifade edilen kurban derisi pazarında deri toplama işlemi isteyen herkese açılmış oldu. Yapılan düzenlemeyle topladığı kurban derilerinden elde edilen geliri bazı kurumlarla paylaşan THK’nın tek başına fitre toplamasının da önüne geçildi. THK 2013 için fitre bedelini de 9.25 TL olarak belirlemişti.

Yardım Toplama Kanunu’nda kurban derisi toplama yetkisini THK’ya veren 15., 16.,17., 18., 19., 20., 21. ve 22’inci maddelerin iptal edilmesiyle yerleşim yerlerinde kurban toplayacak kişi veya kurumlarının mülki amirler tarafından belirleneceği ifade edildi. Aynı kanunun kurban derisi, zekat ve bağırsak toplamayla ilgili 6.,7. ve 8’inci maddelerinin de iptal edilmesiyle kamu yararı gözetmek şartıyla kurban derisi, zekat ve bağırsak toplamak isteyenlerin mülki amirlere müracaat etmeleri gerektiği kaydedildi.

Mülki amirin izni doğrultusunda Kurban Bayramı süresince, kurban derisi ve bağırsak toplayan kişi veya kurumların, faaliyetleriyle ilgili raporu 10 gün için Aydın Valiliği Dernekler İl Müdürlüğü’ne bildirmeleri gerekiyor. Bildirimin ardından oluşturulacak komisyon tarafından beyanların doğru olup olmadığı denetlenecek. Bildirimde bulunmayan kişi veya kurumlar hakkında ise yasal işlem yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2013, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER