'Depremler Değil Tespitler Arttı'

AFAD Deprem Dairesi Başkanı Nurlu, son yıllarda Türkiye'de depremlerin arttığı yönünde yanlış bir kanaat oluştuğunu söyledi.

'Depremler Değil Tespitler Arttı'

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanı Dr. Murat Nurlu, Türkiye'nin deprem bölgesinde bulunduğunu ve her zaman bu bilinçle hareket edilmesi gerektiğini söyledi.
Son yıllarda ülkede meydana gelen deprem sayısının arttığına yönelik endişe duyulmaya başladığını belirten Nurlu, bunun kesinlikle yanlış bir düşünce olduğunu vurguladı.
Türkiye'de 2000 yılı öncesinde ulusal deprem gözlem istasyonu sayısının 25-30 arasında olduğunu anlatan Nurlu, şu anda AFAD'a bağlı 206 istasyonla depremin büyüklüğünü tespit eden 370 ivme ölçerin bulunduğunu ifade etti.
Ölçümlerin de daha hassas yapıldığını vurgulayan Nurlu, ''Önceden 3 ve daha düşük büyüklükteki depremleri tespit edemiyorduk. Şimdi 1.8 büyüklüğündeki depremleri bile saptıyoruz. Yani son yıllarda ülkemizde depremlerin arttığı yönündeki kanaat doğru değil. Bu artış, depremin daha çok istasyon tarafından tespit edilebilmesinden, daha kaliteli veri alınabilmesinden kaynaklanıyor'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2012, 12:55
YORUM EKLE

banner47