Deposu 45 Litre, Aldığı Yakıt 52.640 Litre

Bodrum’da yıllarca vergi rekortmeni olan müteahhit 61 yaşındaki Sinan Dayıoğlu, bir akaryakıt istasyonunda 45 litre deposu olan otomobiline 52.640 litre mazot doldurulduğuna ilişkin fiş verilince şoke oldu. Böyle bir şeyin mümkün olmadığını savunan Dayıoğlu, avukatları aracılığıyla Tüketici Danışma Kurulu’na şikayetçi olup, ayrıca dava açtı. Akaryakıt istasyonun Genel Müdürlük Müşteri Duyarlılığı Birimi Sorumlusu Önder Vervili şikayet üzerine konuyu araştırdıklarını b...

Deposu 45 Litre, Aldığı Yakıt 52.640 Litre
 
Bodrumlu müteahit Sinan Dayıoğlu, geçen 20 Eylül’de 48 BC 600 plakalı Audi A-1 marka otomobiline, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndeki bir akaryakıt istasyonundan mazot aldı. Görevlinin verdiği fişte, 45 litre deposu olan otomobiline 52.640 litre mazot doldurulduğunu görünce şoke oldu. Otomobilinin deposuna doldurulduğu ileri sürülen yakıtın tutarı olan 230.04 lirayı ödeyen Dayıoğlu, akaryakıt istasyonun müdürüyle görüşüp, deposu 45 litre olan bir otomobile 52.640 litre mazot doldulmasının mümkün olmadığını, ayrıca deposunda az da olsa yakıt olduğunu belirtti. İstasyon müdürünün durumu inceleyip, kendisine bilgi vereceklerini söylemesi üzerine, Dayıoğlu AUDİ Yetkili Servisi’ni aradı. Buradaki yetkililer de otomobilin deposunun 45 litre olduğunu, daha fazla yakıt almasının mümkün olmadığını belirtti. Ardından istasyonun Ege Bölge Müdürlüğü’yle irtibata geçen Dayıoğlu, yakıt fişinin bir fotokopisini gönderdi. Ancak, burdaki kayıtlarda da aracının deposuna doldurulan yakıt miktarının 52.640 litre olarak görüldüğü belirtilip, durumun araştırılacağı bildirildi. Aradan 10 gün geçmesine rağmen kendisine bilgi verilmeyen Dayıoğlu, avukatları aracılığı ile Tüketici Danışma Kurulu’na başvurup şikayetçi olurken, diğer yandan da dava açtı.
 
’DOLANDIRICILIK OLABİLİR’
 
Yakıtı aldığı istasyon veya görevliden kaynaklanan bir dolandırıcılık olabileceğini düşündüğünü belirten Dayıoğlu şöyle dedi:
 
"Bir otomobilde 8-10 litreye kadar varan bir vurgun varsa, bunun sonucu bile düşünmek istemiyorum. Vatandaşa yazık değil mi? Yıllarca vergi rekortmeni olmuş biriyim. Böyle bir şeyle ilk kez karşılaşıyorum. Benim için 8- 10 litre mazot parasını fazladan ödemek önemli değil. Ancak ortada ciddi bir dolandırıcılık şüphesi var, bu durumun aydınlatılması lazım."
 
ŞİRKET YETKİLİSİ: SON DERECE NORMAL
 
İstasyonun bağlı olduğu şirketin Genel Müdürlük Müşteri Duyarlılığı Birimi Sorumlusu Önder Vervili, Dayıoğlu’nun şikayeti üzerine konuyu araştırdıklarını belirterek şunları söyledi:
 
"Pompalarda, ’tepeleme’ dediğimiz türde akaryakıt doldurduğunuz zaman, tanka giden borularda fazla alım olabiliyor. Yani 8-10 litre depo kapasitesinin üzerinde akaryakıt alınması son derece normal. O müşterinin aldığı akaryakıtı, otomasyon sistemini buradan görebiliyoruz. Sistemlerimiz 6 ayda bir kontrolden geçiyor. herhangi bir arıza da söz konusu değil." 
 
Şirketin Ege Böge Müdürlüğü Saha Sorumlusu Burak Bali de konuyla ilgili şunları kaydetti:
 
"Bazı şartlarda depo gösterilenin dışında birkaç litre fazLa yakıt alabiliyor. tüm istasyon ve pompalarımız otomasyona bağlı olduğu için usulsüz bir durumun olması mümkün değil. Yine de mağdur olduğunu söyleyen kişinin şikayetini dikkate alarak işleme koyduk, incelemeye aldık, kendisine de en kısa zamanda bilgi vereceğiz. Şehir merkezindeki bir akaryakıt istasyonunda böyle bir şeyin olması mümkün değil, muhtemelen aracın deposu fazla almakta."
 
’TEPELEME DE DOLDURULSA MÜMKÜN DEĞİL’
 
Bodrum’da 30 yıldır otomobil tamirciliği yapan 47 yaşındaki Soner Halker ise, "45 litrelik deposu alan bir otomobile tepeleme de doldursanız, fazladan 8-10 litre akaryakıt alması mümkün değil" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2014, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER