Denizli'deki Avukatlardan 'Arama' Tepkisi

Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, "Avukat, hakim ve savcılara hangi tedbirler uygulanıyorsa, avukatlar bunun dışında hiçbir işleme tabi tutulamaz. Avukatlara, meslek itibarını zedeleyici, meslek onuruna zarar veren baskı ve yıldırma amaçlı hiçbir muamele yapılamaz" dedi.

Denizli'deki Avukatlardan 'Arama' Tepkisi
5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle bir dizi etkinlik düzenledi. Denizli Valiliği önünde düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu. Törende konuşan Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesinin ardından adliyelere girişte avukatlara üst araması yapılmasını eleştirdi. İlhan, "Hakim ve savcılara hangi tedbirler uygulanıyorsa, avukatlar bunun dışında hiçbir işleme tabi tutulamaz. Avukatlara, meslek itibarını zedeleyici, meslek onuruna zarar veren baskı ve yıldırma amaçlı hiçbir muamele yapılamaz" dedi.
 
Adliyelerde güvenlik önlemleri alınmasını öncelikle avukatların talep edeceğini belirten İlhan, "Evrensel hukuka aykırı yasal düzenlemeler ile avukatı yargının pasif öğesi haline getirme çabası, avukatı adliyeden de güç kullanarak çıkarma noktasına gelmiş bulunmaktadır. Adliyelerdeki güvenlik açığının sebebi olarak avukatlar gösterilmez, avukatlara potansiyel suçlu muamelesi yapılamaz. Adliyeler, avukatların da işyerleridir. Dolayısıyla güvenliğin sağlanmasını başta biz talep ediyoruz. Adliyelerin güvelik zaafı akıl ve hukuk dışı dayatmalarla çözülemez. Baro Başkanları, Başsavcılar ve Adalet Komisyonu Başkanları’nın bir araya gelmesiyle oluşacak ortak akılla çözülebilir" diye konuştu.
 
Valilik önündeki törenin ardından avukatlar vefat eden meslektaşlarının mezarlarını ziyaret etti.
Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2015, 16:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER