banner51

Denizli'de Sahte Emekli Operasyonu

Denizli'de bu yılın ilk 8 aylık döneminde, sahte sağlık raporları ve belgelerle emekli olduğu tespit edilen 100’e yakın kişinin emekliliği iptal edilirken, bugüne kadar kendilerine ödenen maaşlar da faizi ile birlikte geri istendi. Yapılan incelemelerde bir çete aracılığıyla sahte belgeler ile emekli oldukları ileri sürülen 40 kişinin de takibe alındığı öğrenildi.

Denizli'de Sahte Emekli Operasyonu
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Denizli İl Müdürlüğü son yıllarda sahte belgelerle emekli olanlara yönelik incelemelerini hızlandırdı. Son iki yıl içerisinde yapılan araştırmalar neticesinde Denizli’de 1000’e yakın vatandaşın sahte belgeler ile emekli olduğu tespit edilerek emekli maaşları iptal edildi ve haklarında soruşturma başlatıldı. SGK Denizli İl Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışma ile bu yılın ilk 8 aylık döneminde, sahte belgeler ve raporlar ile emekli olduğu tespit edilen 100’e yakın vatandaşın maaşı kesildi. Vergi indiriminden yaralanarak sahte sağlık raporlarıyla kendilerini, şeker, tansiyon ve kalp hastası olduğunu gösteren 100’e yakın vatandaşın bu oyunu hastanelerin kayıtlarıyla ortaya çıktı. Emekli olan bu vatandaşların hastane kayıtlarını inceleyen ve belirtilen hastalıklarla ilgili hiçbir tedavi görmediği ortaya çıkan 100’e yakın emekli hakkında yasal işlem başlatıldı. SGK’nın uzmanları tarafından tespit edilen 100’e yakın emeklinin maaşları kesilerek, ödenen paralar faizleriyle devlet tarafından geri istendi.
 
SGK’nın suç duyurusunda bulunması üzerine Denizli Cumhuriyet Savcılığı tarafından 40 kişi için de soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Denizli’de bir çetenin sahte belge ve evraklarla 40 kişiyi emekli ettiğinin belirlendiği öne sürüldü. Olayla ilgili çete üyelerinin yakalanması için Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin çalışma başlattığı öğrenildi.
Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2014, 14:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER