Denize Sıfır Devlet Okulu

Türkiye’nin birçok bölgesi soğuk ve yağışlı havayla mücadele ederken, Antalya’nın Demre ilçesindeki Üçağız (Kekova) Köyü İlkokulu öğrencileri yazdan kalan sıcak havanın keyfini denize sıfır okullarının bahçesinde neşe içinde oynayarak çıkarıyor.

Denize Sıfır Devlet Okulu

HER BİRİ TURİZM ELÇİSİ

Yılda yarım milyon kişinin ziyaret ettiği, 2000 yılından bu yana UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’nde yer alan köylerini tanıtmak için birer turizm elçisi gibi davranan öğrenciler, okul bahçelerinin hemen yanından geçen turistlerle hatıra fotoğrafı çektirip sohbet ediyor. Okulun bahçe duvarından 1,5 metre sonra başlayan iskeleye yanaşan süper lüks yatlarla büyüyen öğrencilerin hayalleri arasında kaptan olmak da yer alıyor.

TÜRKİYE’NİN DENİZE EN YAKIN İLKOKULU
 
Bahçe duvarları, kapısı, sınıfları ve lojmanı ile birlikte çevrenin dokusuna uygun limra taşlarıyla yaklaşık 100 bin TL ödenek ayrılarak restore edilen okul, denize sıfır konumu ile Türkiye’nin ender okullarından biri olarak eğitim öğretim hayatına devam ediyor. Birleştirilmiş sınıfta 10 öğrencisi ile 2013-2014 eğitim öğretim yılına merhaba diyen Üçağız İlkokulu’nda bir müdür yetkili öğretmen bir de sınıf öğretmeni görev yapıyor.
 
HER BİRİ YÜZME BİLİYOR, BALIK TUTUYOR
 
Meslek hayatına burada başlayan Sınıf Öğretmeni Çiğdem Güngör, öğrencilerinin hem evlerinde hem de okullarında denizle iç içe olduklarını, hepsinin yüzme bilip balık tutmayı çok sevdiğini belirtirken, çok da şanslı olduklarını sözlerine ekledi.
 
DENİZ YOLUYLA TAŞIMALI EĞİTİM
 
Demre İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Aldal ise taşımalı eğitim kapsamına alınan deniz yolu ile öğrenci taşımacılığının da bu köy ve çevresindeki öğrenciler nedeniyle ülke gündemine girdiğini belirtti. Ana karaya bağlı olmasına rağmen karayolu bağlantısı bulunmayan köyün öğrencilerinin tekneyle ilçe merkezine taşındığını aktaran Aldal, Üçağız (Kekova) İlkokulu’nun da UNESCO Dünya Mirası Listesine aday bir bölgede olduğunun bilinciyle hareket ettiklerini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2013, 11:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER