Denizaltı Kurtarma Tatbikatı Nefes Kesti

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı dünyada sadece 5 ülkenin donanmasında bulunan 2 milyon dolarlık Atmosferik Dalış Sistemi’ni (ADS) açık denizde nefes kesen bir tatbikatla tanıttı.

Denizaltı Kurtarma Tatbikatı Nefes Kesti
 
Mersin Limanı’nın 10 mil açığında gerçekleştirilen tatbikatta, senaryo gereği TCG Dolunay denizaltısının bulunduğu son mevkiden haber alınamadı. Bunun üzerine Denizaltı Filo Komutanlığı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı tüm biriliklere kayıp uyarısı yaptı. Bu gelişme üzerine Kurtarma Grup Komutanlığı Derin Dalış Sistemleri Görev Birim Komutanlığı ekipleri harekete geçti. İçerisinde dalgıç bulunan ADS ekibi, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda hazır bekleyen Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın C-130 uçağı önce Adana’da bulunan İncirlik Üssü’ne oradan da Mersin Limanı’na geçti. Limanda bekleyen TCG İnebolu Gemisi ile kayıp deniz altını aramak için çalışma başlattı. Burada 24 saat 100 metre derinlikte kalan denizaltı ile irtibat kurulmasının ardından ADS sistemi hazır hale getirilerek pilotu birinci sınıf dalgıç Astsubay Başçavuş Serhat Aslan vinç yardımı ile denize indirildi. Denize dalan ADS pilotu Aslan, havalandırma hortumunu 55 personeli mahsur kalan denizaltına temiz havayı ulaştırıp bağlantı sağladı. Acil yaşam destek paketi ulaştırılan personel başarıyla kurtarıldı.
 
Başçavuş Aslan, sistem olarak 365 metreye kadar dalış yapabildiklerini belirterek, "Normal çalışma limitimiz 6 saattir. Acil bir durum olduğunda pilot, sistem içerisinde 48 saat kurtarma ekibini bekleyebiliyor. Bu sistem gelmeden önce denizaltılarına sınırlı derinliklerde kurtarma faaliyetleri götürebiliyorduk. ADS’nin alınması ile birlikte kurtarma kabiliyetimiz 365 metreye kadar yükseldi. ADS ile yaşama umudu olmak, bir nefes daha vermek için çalışıyoruz" dedi.
 
DÜNYADAKİ 5 DONANMADA VAR
 
ADS’nin dünyanın 5 donanmasında bulunduğunu ifade eden Deniz Kurtarma Grup Komutanı Deniz Albay Kağan Erkara, Türk Deniz Kuvvetleri’nin de dünyanın ileri seviyesindeki Deniz Kuvvetleri’nin arasında yerini aldığını söyledi. Teknoloji olarak ileri seviyedeki donanmalarla hiçbir farklarının olmadığını kaydeden Erkara, tatbikata TCG İnebolu personelinin dışında 18 kişilik bir ekiple katıldıklarını anlattı. Tatbikatın gerçek anlamda çok zorlu bir hava şartlarında gerçekleştirildiğini vurgulayan Erkara, "Dalga boyunun 3-4 metreyi geçtiği bu şartlar altında bu eğitimi başarıyla yerine getiren birinci sınıf dalgıç personelimle gurur duyuyorum. Kendileri ile ne kadar övünsek azdır. Zor şartlar altında bu eğitim icra edilmektedir. Pilotumuz gerçekten zor şartlar altında derinliklere inebiliyor. Bütün arkadaşlarımı tebrik ediyor hepsi ile gurur duyuyorum" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2014, 11:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER