Deniz Şahinlerinden Nefes Kesen İniş

PREVEZE Deniz Zaferi’nin 476’ncı yıldönümü etkinlikleri kapsamında dün ilk kez gemi personeli aileleri, şehit yakınları ve gaziler ve halkla birlikte denize açılan savaş gemilerindeki eğitim sırasında çarpıcı görüntüler yaşandı. Özellikle, Sea Hawk (deniz şahini) olarak adlandırılan Sikorsky helikopterlerin, hareket halindeki gemiye iniş ve kalkışları nefesler tutularak izlendi.

Deniz Şahinlerinden Nefes Kesen İniş
 
Daha önce sadece başta 30 Ağustos Zafer Bayramı olmak üzere bazı milli bayramlarda gemileri sivillerin ziyaretine açan Donanma Komutanlığı, dün de sivilleri ilk kez iki savaş gemisiyle eğitim seyrine çıkardı. Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele’nin de eşiyle birlikte katıldığı bu eğitim seyrinde Deniz Kurmay Albay Levent Bingöl komutasındaki ’TCG Salih Reis’ ve Deniz Kurmay Kıdemli Binbaşı Resul Öztürk komutasındaki ’TCG Gökova’ firkateylerinde bulunan siviller büyük mutluluk ve heyecan yaşadı. İlk kez denizcilerin eğitimlerini yakından görme fırsatı bulan siviller, savaş gemilerimizde bulunan ve çok amaçlı kullanılan Sea Hawk olarak bilinen Sikorsky helikopterlerin gemilerin arka tarafında bulunan küçük piste iniş ve kalkışlarını heyecanla izledi. Bu iniş ve kalkışlar sırasında usta denizci pilotların kendilerine gülümsemelerini bile görebilen ve emniyetli alanda bulunan siviller, o anı  cep celefonlarıyla görüntüledi. 
 
Donanma Komutanlığı’nda yarın da hükumbotların tanıtımı yapılacak. Hücumbot Filo Komutanlığı’na bağlı gemilerle İzmit Körfezi’nde eğitim ve gösteri seyri gerçekleştirilecek.
 
 
Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2014, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER