'Demokrasi Denetçileri' Geri Geri Yürüdü

İzmir’de demokrasi ve özgürlüklerin geriye gittiğini savunan, kendilerine Demokrasi Denetçileri adını veren grup, üzerlerinde beyaz ’U dönüşü yapılmaz’ işareti bulunan tişörtlerle Gündoğdu Meydanı’nda geri geri yürüdü.

'Demokrasi Denetçileri' Geri Geri Yürüdü
Gündoğdu Meydanı girişinde buluşan Demokrasi Denetçileri ellerinde "Hayaller 2023 Hayatlar 1723, Yeni Türkiye Eski Anayasa, Geri’liyoruz" dövizleriyle bu kez meydana değil Sevinç pastanesi yönüne doğru geri geri yürüdü. Çevrede kafelerde oturan vatandaşlar sayıları 50’yi bulan eylemcilerin geri geriye yürüyüşünü şaşkın bakışlarla izledi. Eyleme katılan Demokrasi Denetçileri, Cumhuriyet tarihi boyunca demokrasi ve özgürlük alanında elde edilmiş birçok kazanımın yok edilmeye, çalışıldığınrı iddia etti.
 
Demokrasi Denetçileri Yönetim Kurulu Üyesi Mümtaz Ayça, "Bu gün geldiğimiz noktada basın özgürlüğünde dünyada, 154’üncü, insani gelişim indeksinde 90’ıncı, uluslarası demokrasi indeksinde 88’inci olan Türkiye’de, tüm bu olanlar Yeni Türkiye olarak lanse ediliyor. Özgürlükler ve demokrasimizi gelişmiş ülkeler seviyesinde görmek isteyen biz Çağdaş Demokrat İzmirliler, tüm bu olanlar karşısında üç maymun rolü oynamayı redediyoruz. Evrensel ilkeler ve doğrular olan temel hak ve özgürlüklerde, kuvvetler ayrılığı gibi demokrasinin en basit ilkelerinde yaşadığımız gerilemeyi onaylamıyoruz. İnandığımız ve savunduğumuz değerler için bu yollarda daha önce çokça yürüdük. Bugün de yürümeye devam edeceğiz. Ancak toplum ve ülke olarak yaşadığımız gerilim ve gerilemeyi protesto etmek için yüzümüzün dönük olduğu Gündoğdu Meydanı’ndan geri geri yürüyoruz. Değerlerimiz ve ilkelerimiz adına geri adım atarak tarihe bir not düşecek, Türkiye’nin aydınlık geleceği umuduyla yürümeye devam edeceğiz" dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2014, 14:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER