Davutoğlu'nun Açıklamasına Tepki

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Yüksek Öğretim Akademik Arşiv Projesi Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmadaki sözleri İstanbul Üniversitesi öğrencileri tarafından protesto edildi. Fen Fakültesi kapısı önünde toplanan Öğrenci Kolektifi üyesi grup basın açıklaması yaptı.

Davutoğlu'nun Açıklamasına Tepki
Davutoğlu’nun “Şunu görünce bazen üzülüyorum. Bakan arkadaşlar, Başbakan olarak ben üniversite açılış derslerine giderken şu kaygıyı hissetmemeli hiç kimse. Orada bir grup provokatif gencin, öğrencimizin eyleminden çekinerek üniversiteler siyasilere kapanmamalı. Aksine biz gitmeliyiz ve her görüşten öğrenci soru sorabilmeli. Bazı üniversitelerin neredeyse siyasi alana kapandığı yerler haline gelmemesi lazım" sözlerini eleştiren grup üyeleri, “Ahmet kaç, kaç, kaç yumurta geliyor", “AKP’den hesabı gençlik soracak" sloganları attı.
 
Grup adına yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
 
 “İstanbul Üniversitesi’nde bugün yine bir klasik yaşanıyor. 2014-2015 eğitim öğretim yılı açılışı bu sene de öğrencisiz. Üniversitelilere kapalı kapılar ardında gerçekleştiriliyor. Tüm bunlar yaşanırken, çiçeği burnunda Başbakan Ahmet Davutoğlu ise bir kaygısını dile getirmekten geri durmuyor. Davutoğlu, Yüksek Öğretim Akademik Arşiv Projesi Tanıtım Toplantısı’nda açıktan ilan ediyor; ’Üniversitelere giremiyoruz böyle olmuyor’. Bilindiği üzere daha önce cumhurbaşkanı, başbakan, bakan ve milletvekillerinin katıldığı öğrencilerin salonlara alınmadığı açılışların etkinliklerin yapılabildiği üniversitelerde Öğrenci kolektifleri olarak harekete geçmiş, üniversitelerimize sahip çıkmıştık. Bütün AKP’lileri yumurtalarla karşıladık ve üniversite kapısından geri çevirdik"
 
Polisin güvenlik önlemi aldığı basın açıklamasının ardından öğrenciler olaysız bir şekilde dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2014, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER