Davul-Zurnalı Davetiye Dağıtımı

Edirne Belediyesi tarafından yapılacak şehitliğin temel atma töreni için, Edirne Şehit Aileleri Derneği yönetim kurulu üyeleri, kent sokaklarında davul- zurna eşliğinde gezerek halka davetiye dağıttı. Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan, "Bizde şehitlik bir taraftan bir kayıp ama diğer taraftan onur, gururların en büyüğüdür. Türk Milleti; şehitliği ulaşılabilecek en yüksek mertebe olarak görüyor. Şehitlik temel atma töreninde davul zurnanın nedeni biraz da bundan" dedi.

Davul-Zurnalı Davetiye Dağıtımı
 
Edirne Belediyesi Yıldırım Mahallesi’nde bulunan Asker Hastanesi’nin yanında, zamanla atıl haline gelen araziye şehitlik yapılması için proje hazırladı. Bir süreden bu yana üzerinde çalışılan proje temel atma düzeyine gelince Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Edirne Şehit Aileleri Derneği yönetim kurulu üyeleri 24 Eylül’deki programa halka davet etmek için değişik yönteme başvurdu. Şehit Aileleri Derneği Yönetim Kurulu üyeleri kent sokaklarında halka ve esnafa davete verirken, onlara davul- zurna ekibi eşlik etti.
 
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, şehitliğin Türkiye’de Çanakkale’den sonra ’En Büyük İkinci Şehitlik’ özelliği taşıdığını söyledi. Davetiye dağıtımı sırasında davul zurnanın bulunmasının ilk bakış ters algılanabileceğini kaydeden Gürkan şunları söyledi:
 
"Bu davet töreninde davul- zurna var. ’Nasıl bir şey bu?’ anlayışıyla hem şehitlik hem davul- zurna ilk bakışta ters gibi geliyor. Bir şeye dikkatinizi çekeceğim. Geçtiğimiz hafta ’Gaziler Günü’nde Genelkurmay’da bir tören yapıldı. Yanlış hatırlamıyorsam. Binbaşı gazimiz kürsüye çıktı, ’Allah bize şehit olmayı nasip etmedi’ dedi. Bakın bu dünyada sadece Türkçe literatürde olan, Türkler’de olan bir kavram, anlayıştır. Yani şehit olamadığı için üzüldüğünü söyledi. Bizde şehitlik bir taraftan bir kayıp, ama diğer taraftan onur, gururların en büyüğüdür. Türk insanı, milletinin böyle bir anlayışı var. Türk milleti şehitliği ulaşılabilecek en yüksek mertebe olarak görüyor. Şehitlik temel atma töreninde davul zurnanın nedeni biraz da bundan."
 
"SAKINCASI YOK"
 
Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı ve Edirne Asker Hastanesi Şehitliği Proje Komisyon Başkanı Faruk Çiftçi, Kırkpınar’ın da bir şehitlik geleneği olduğunu, davul- zurna ile davetiye dağıtılmasının sakıncalı olmadığını söyledi. Çiftçi, şöyle dedi:
 
"Kırkpınar’ın da bir şehitlik geleneğidir. Kırkpınar’da da davet için mum dağıtılırken davul- zurna çalmaktadır. Burada da davetiye dağıtılırken davul ve zurna çalmasının sakıncası yoktur."
 
ŞEHİTLERİN YAKINLARINA MEKTUP
 
Türk Şehitlikleri İmar Vakfı, belediye ve derneğin işbirliğinde 5 bin 3 şehidin kimliğinin tespit edildiği 64 dönümlük arazide, 800 metrekare alanı kaplayan abide ile kaidenin yapılması planlanıyor. Şehitliğin diğer alanlarındaysa fidanlar dikilecek. Proje kapsamında tespit edilen, hastanede hayatını kaybeden 5 bin 3 şehidin kayıtlı olduğu köy, belde ve ilçelere mektup gönderilerek, şehitlerin hayatta olan yakınlarına ulaşılmaya çalışılıyor. 24 Eylül’de Yıldırım Mahallesi’nde yapılması planlanan şehitlik temel atma törenine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da katılacağı belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2014, 13:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER