banner51

Davul Ve Zurnalı 'Hayır'

Bursa’nın Demirtaş Organize Sanayii Bölgesi’nde (DOSAB) fabrikaların elektrik ihtiyacını, çevre illerden her gün gelecek olan 1200 ton kömürü yakarak karşılaması planlanan termik santral bugün protesto edildi. 

Davul Ve Zurnalı 'Hayır'
 
Bursa’nın en büyük organize sanayi bölgelerinden biri olan DOSAB’ta, kurulmak istenen termik santral projesi, bugün düzenlenen yürüyüş ve basın açıklaması ile protesto edildi. Setbaşı Köprükü önünde toplanan yaklaşık bin 500 kişi, tepkilerini, ellerinde bulunan siyah balonlarla  200 metre uzaklıktaki Atatürk Heykeli’ne kadar, ’Termik’e hayır’, ’Bursa yeşildir yeşil kalacak’, ’Ölüm ile komşu olmak istemiyoruz’ sloganları atarak yürüdüler.
 
Burada bir konuşma yapan DOSAB’ın yakınında yer alan Panayır Mahallesi Sakinlerinden Durmuş Berk, tesisin yapılacağını 4 ay önce öğrendiklerini ve o günden sonra uykularının kaçtığını dile getirdi. Çevre il ve ilçelerden her gün taşınacak bin 200 ton kömürün burada yakılacağını belirten Berk, "Asit yağmurları tarlalara ve çocuklarımızın üzerine yağacak. Bu santralin yapılmasına asla izin vermeyeceğiz" dedi.
 
Zaman zaman yolun trafiğe kapanması nedeniyle sürücülerle tartışma yaşayan çevreciler, eylemlerini davul zurna eşliğinde halay çekerek, ellerindeki balonları gökyüzüne bırakarak olaysız bitirdiler.
Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2014, 18:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER