Dava 6 Temmuz'a Ertelendi

Bilge köyü katliamı davası 6 Temmuz'a ertelendi.

Dava 6 Temmuz'a Ertelendi

 

Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde 44 kişinin öldürülmesine ilişkin davada, Yargıtay 1.Ceza Dairesinin sanık Mehmet Çelebi'nin Fesih Çelebi'yi öldürmesiyle ilgili verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası kararını bozmasının ardından tutuklu Mehmet Çelebi, Abdülhakim Çelebi ve Ahmet Çelebi, Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktılar. 
 
44 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Mehmet Çelebi'nin çocuklarının öldürülen Fesih Çelebi'den olduğunu iddia etmesi üzerine, eşi ile 10 çocuğu ve öldürülen Fesih Çelebi'den alınacak kan örneklerinin ardından Ankara Adli Tıp Kurumu'nun kararının beklenmesi için dava 6 Temmuz'a ertelendi
 
Mehmet Çelebi savunmasında cinayeti namus için işlediğini, koruculuk görevi yaptığı zamanlarda eşinin kendisini Fesih Çelebi ile aldattığını öğrendiğini söyledi. Devlet için dağlarda operasyon yaptığını söyleyen Çelebi, DNA testi ile her şeyin ortaya çıkacağını ifade etti.
 
"FAİLİ MEÇHUL 2  ÖLÜ VAR BEN DE FAİLLERİNİ TANIYORUM"
 
Duruşma esnasında ayağa kalkan Mehmet Çelebi, Bilge köyünde 2 faili meçhul cinayet olduğunu belirtti. Her şeyi anlatacağını söyleyen Çelebi, dilekçe yazdığını ancak dikkate alınmadığını savundu. Çelebi 2 cinayetin faillerini tanıdığını iddia etti. 
 
Ahmet Çelebi'nin avukatı Eşref Kaya gazetecilere yaptığı açıklama, mahkemenin kararı 6 Temmuz'a ertelediğini bildirdi. Kaya şunları söyledi: ''Verilen kararda müvekkilim Ahmet Çelebi kalaşnikof mermisi bulundurmaktan tutukluydu. Onunla ilgili karar bozulmuştu. Mahkemede verilen kararın bozulması üzerine lehine olarak düşünerek bu suçtan tahliyesine karar verilmiştir. Diğer sanıklar açısından adli tıptan DNA soruşturmaları incelenmesine karar verildi. Ahmet Çelebi el bombası bulundurmaktan 8 ay gibi bir cezası kaldı. Onu yattıktan sonra tahliye olacak ama mermiler konusunda tahliye oldu.'' dedi.
 
Diğer zanlılardan Mehmet Çelebi ve Aldülhakim Çelebi'nin avukatı Özlem Demirbaş, Çelebi'nin Gölbaşı Asliye Hukuk Mahkemesi'nde ocak ayında eşi Fesih Çelebi'den boşandığını belirtti.
 
Çocukların Mehmet Çelebi'den olup olmadığının belirlenmesi için Güdül Sulh Hukuk Mahkemesi'nde açılmış bir dava olduğunu kaydeden Demirbaş, ''Mehmet Çelebi, eşi ve 10 çocuğunun kan örnekleri alındı. Fesih Çelebi'nin de kan örneği alınacak. Ankara Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'nda kan örnekleri koruma altına alındı. DNA testi yapılması için gerçekleştirilecek işlemlerin yapılmasını bekliyoruz.'' şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2012, 20:57
YORUM EKLE

banner47