Darıca'da Suriyeli Çocuklara Özel Okul

Kocaeli’nin Darıca İlçesi’nde, 22 Suriyeli öğretmenin görev yaptığı, 450 Suriyeli öğrencinin eğitim göreceği okul, ’Geçici Eğitim Merkezi’ adı altında faaliyete geçti. Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Kocaeli’de yaşamaya başlayan Suriyeli ailelerin çocuklarının eğitim gördüğü okul binasının iç donanımı ve öğretmenlerinin maaşı UNICEF tarafından karşılanıyor.

Darıca'da Suriyeli Çocuklara Özel Okul
Okulda eğitim veren 22 Suriyeli öğretmenden biri olan Türkmen kökenli Linda Hacıoğlu, burada çok mutlu olduklarını söyedi. Linda Hacıoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu zor günümüzde bizlere kucak açtı. Öğrencilerimiz dışarıdaydı ve okula gitmiyorlardı. Herkesin geleceği olan çocuklarımıza kucak açan, emeği geçen herkese buradaki öğretmenler ve veliler adına çok teşekkür ediyorum. Keşke bu savaş olmasaydı ama biz burada çok mutluyuz" diyerek duygularını dile getirdi.
 
Darıca Kaymakamı Ömer Karaman ise Suriyeli öğretmen ve velilerin oluşturduğu talep üzerine kolları sıvadıklarını belirterek Milli Eğitim Bakanlığı, Valilik, Kaymakamlık ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’yle birlikte koordinasyon sağlayarak projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.
 
Darıca İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz da buradaki öğretmenlerin Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kurduğu bir komisyon marifetiyle seçildiğini ve 16 öğretmenin daha önce Suriye’de de öğretmenlik yaptığını belirttti. Diğerlerinin ise dişçi, avukat ve 4 yıllık üniversite mezunu olduğuna dikkat çekti. İsmail Oğuz, okutulan kitapların Suriye Hükümeti ve Türk Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokol sonucunda belirlendiğini de sözlerine eklerken, eğitimin Suriye müfredatına göre verildiğini söyledi.
 
Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2015, 15:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER