Danıştay'dan Hendek Kararı

Sakarya’nın Hendek İlçesi Kemaliye Mahallesi’nde, ilan edilen riskli alan sınırları içerisinde kaldığı belirtilen taşınmazların acele kamulaştırmalarıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararının yürütmesi, Danıştay 6’ncı Dairesi’nce durduruldu.

 Danıştay'dan Hendek Kararı
 
Bakanlar Kurulu 2 Ekim tarihinde, Hendek İlçesi’nin Kemaliye Mahallesi’nde bulunan riskli alan ilan edilen 63 dönümlük arazi üzerindeki taşınmazlar için ’acele kamulaştırma’ kararı verdi. Sakarya Barosu avukatlarından Muharrem Bülbül ve Merve Bülbül, 13 mülk sahibi için Danıştay’a itirazda bulundu. Davaya bakan Danıştay 6’ncı Dairesi, Bkanlar Kurulu’nun acele kamulaştırmayla ilgili kararının yürütmesini durdurdu. 
 
Taşınmazları için acele kamulaştırma kararı verilen mülk sahiplerinin avukatları Muharrem Bülbül ve Merve Bülbül Danıştay’ın 18 Kasım tarihinde verdiği kararı UYAP üzerinden dosya takibi sisteminden gördüklerini, kararın gerekçesini beklediklerini söyledi.
 
598 DAİRE YAPILACAKTI
 
Bakanlar Kurulu’nun 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun amaçlarında değerlendirilmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığına tahsis edilmesi yönündeki kararıyla, Hendek Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ortaklaşa Kemaliye Mahallesi’nde 598 daire yapmayı planlıyordu. Bu alanın yüzde 30’unda konut, yüzde 70’inde de sosyal alanlar inşa edilecekti.
 
Kamulaştırma kararı verilen bina sahipleri bir süredir karara tepki göstererek, ilçede  protesto gösterilerinde bulunuyorlardı.
 
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2014, 14:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER