Dalyan'da Kayıkla Cenaze Nakli

Muğla’nın Ortaca İlçesi’ne bağlı Dalyan Mahallesi ile Köyceğiz İlçesi’ne bağlı Çandır Mahallesi’ni birbirinden ayıran Dalyan kanalı, alışveriş, eğitim ve sağlık hizmeti almak isteyen çevre sakinlerinin geçiş yolu oldu. Dalyanlılar, cenazelerini Belediye Kabristanı’na defnetmek için 60 metrelik kanalda kayıkla taşımacılık yapıyor.

Dalyan'da Kayıkla Cenaze Nakli
 
Dünyaca ünlü Dalyan kanalı, Dalyan ve Çandır Mahallesi arasında gidip gelmek isteyenlerin geçiş güzergahı oldu. Kanal üzerinde köprü bulunmaması, karayolu ile de mesafenin 80 kilometreyi bulması nedeniyle Çandırlılar alışveriş, eğitim ve sağlık hizmeti almak için teknelerle karşıya geçerken, Dalyanlılar da cenazelerini teknelerle Belediye Kabristanı’na taşıyor.
 
EĞİTİM VE SAĞLIK İÇİN DALYAN’A GEÇİYORLAR
 
Ulaşımı tekneler ve sallarla sağlayan Çandırlı çocuklar, Dalyan ve Ortaca’da bulunan okullarda eğitime devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı, Çandırlılar için ’Tekne ile taşımalı eğitim’ ihalesi açtığı için öğrenci servisi görevini tekneler görüyor. Herhangi bir sağlık sorununda da hastalar tekneler ve sallarla karşıya geçirilerek Dalyan Sağlık Ocağı ve Ortaca Devlet Hastanesi’nde tedavi oluyor.
 
CENAZE DE TEKNEYLE TAŞINIYOR
 
Çandır Mahallesi’nde kaya mezarlarının altında bulunan Belediye Kabristanı’na hala vefat edenler defnediliyor. Dalyan’da kılınan cenaze namazı sonrasında tekneye yüklenen tabut karşıya geçiriliyor ve burada bulunan Belediye Kabristanı’na defnediliyor. Cenazeye katılacak olanlar da tekne ile karşıya geçiyor, cenazesini defnediyor ve yeniden tekne ile Dalyan’a dönüyorlar.
 
Dalyan’ın eski mezarlığının kaya mezarlarının altında bulunan Belediye Kabristanı olduğunu belirten CHP’li Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, "1980’li yıllarda Dağdibi Mezarlığı da yapıldı. Ancak bugün yine birçok vatandaşımız vefat ettiğinde Çandır sınırları içindeki Belediye Kabristanı’na gömülüyor" dedi.
 
Kabristana gitmek için kanalı tekne ile geçtiklerini belirten Hasan Karaçelik de, cenazeye katılacak olanların kooperatife ait teknelerle karşıya geçirildiğini ve defin işleminin ardından yeniden geri getirildiğini kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2014, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER