Dadaşlar Ayazda 'Başbar' İçin Elele Tutuştu

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Kış Festivali’nin ikinci gününde, Guinness rekorlar kitabına girebilmek için yaklaşık 3 bin kişinin katılımıyla ’en uzun başbar’ denemesi yapıldı. Yaklaşık 2.5 kilometre boyunca 7’den 70’e Dadaşlar, sıfırın altında 8 derecede el ele tutuştu ve bar oynadı.

Dadaşlar Ayazda 'Başbar' İçin Elele Tutuştu
Winterfest’in ikinci gününde trafiğe kapatılan Cumhuriyet Caddesi’nde Palandöken dağlarına paralelel olarak dizilen Erzurumlular Guinness rekorlar kitabına girebilmek için yöreye has folklör olan ’başbar’ oynadı. Trafiğe kapatılan Havuzbaşı semtinden tarihi Ulu Cami’ye kadar uzanan rekor denemesine ilgi yoğun oldu. 7’den 70’e bar tutan Erzurumlular soğuk havaya aldırış etmeden yerlerini alırken, Büyükşehir Belediyesi katılımcılara atkı, eldiven ve bere dağıttı. Davul-zurna eşliğinde 10’arlı grup oluşturan Dadaşlar, bugün saat 14.30’da verilen komut ile ’Başbar’ oynadı. Vatandaşların da alkışlarla destek verdiği rekor denemesi sonrası çalınan müzik eşliğinde halaylar çekilip, kutlamalar yapıldı.
 
Rekor denemesinde Erzurumlular ile birlikte başbar oynayan Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Sekmen, deneme için ilçelerden, başka şehirlerden gelenlerin olduğunu söyledi. Festivalin rekor denemesi ile birlikte canlandığını bildiren Sekmen, katılımcılara teşekkür etti.
 
SENEYE GUINNES TEMSİLCİSİ GÖZETİMİNDE YAPILACAK
 
Denemenin yapılması için Başkan Sekmen’e teklif götürdüğünü anlatan Erzurumlu sanatçı Orhan Ardahanlı, "200 metrelik de olsa rekor kırılacaktı. Bizim hedefimiz 1.5 kilometreydi. Vatandaşların yoğun ilgisi ile 2.5 kilometrelik bir uzunluk oldu. Yaklaşık 3-5 bin kişi ile rekor denemesi yapıldı. Elimizdeki görüntüler ile Guinness temcilcilerine başvuracağız. Başvurumuz üzerine seneye yapılacak festivalde inşallah Guinness temsilcisi de Erzurum’da olacak" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2015, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER