banner9

Cumhuriyetimiz 93 Yaşında

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan itibaren, rejim karşıtları var olsa da, 2016 yılında cumhuriyet karşıtı olmanın akıl tutulmasından başka izahı yoktur.

Cumhuriyetimiz 93 Yaşında
BURAK CİLASUN / BEN HABER
 
Cumhuriyet Bayramı coşkusu yaşadığımız bu günde televizyonlarda üzülerek görüyoruz. Sırtındaki ceketini Hilât-ı Beyzâ sananlar, cumhuriyet ve Mustafa Kemal Atatürk hakkında adeta cehennem fetvaları vermeye, artık tarihimizde kalmış Osmanlı'yı allayıp pullayarak günümüze bir alternatif olarak sunmaya çalışıyor. Kurtuluş Savaşı için “Keşke kazanılmasaydı da medreseler kapanmasaydı” diyenler, memleketi düşmana peşkeş çekmenin arsızlığına tarihimizi de alet ediyor. Pekii nereden geliyor bu cumhuriyet düşmanlığı? Cumhuriyet neydi ki, birilerini çılgına çeviriyor? Facebook zaman tünelinden çıkalım, kendi zaman tünelimizden ve zihnimize takılan sorular ve cevaplardan oluşan bir yolculuğa çıkalım;
 
Cumhuriyet nedir?
 
Bir şeyi eleştirmek için de, savunmak için de bilmek gerekir. Cumhuriyet, milletin kendi kendini yönetebilmesidir. Cumhuriyet, bir ailenin refah içinde yaşayıp, kendisini destekleyenlere de bir parmak bal çalması değil, bal kavanozunun paylaşılmasıdır. Cumhuriyet her bireyin bir fırsata sahip olmasıdır. Cumhuriyet, beğenmediğini söyleyebilme, beğendiğini destekleyebilme lüksüdür. Cumhuriyet kadının kadın olabilmesi, erkeğin de kul değil adam olabilmesidir.
 
Osmanlı harikayken bir anda cumhuriyet tepeden mi indi?
 
Milletler tarihinde egemenliğin bir zümreden, ulusa geçmesi doğal bir süreçtir. Türk tarihini bir bütün olarak ele aldığımızda Hunlardan başlayarak Osmanlı'nın son dönemine kadar giden bir mutlakiyeti, Osmanlı'nın son döneminde meşrutiyeti ve Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte de adından da anlaşılacağı gibi cumhuriyet rejimini görürüz. Zira cumhuriyet rejimi milletin üstündeki yükü atmasıdır. Kanserli hücreler gibi vücudu sarmaya çalışan imtiyazlı kitlelerden arınmaktır. Yoksa ilkokulunu köyde okuyan Süleyman Demirel'den cumhurbaşkanı, Aziz Sancar'dan Nobel ödüllü bir bilim adamı çıkarabilir miydik? Cumhuriyet, herkesin her şey olabilmesine olanak sağlamaktır. 
 
Atatürk neden cumhuriyeti seçti?
  
Kurtuluş Savaşı sonrasında ülkedeki hatta bölgedeki gücü tartışılmaz olarak kabul edilen Mustafa Kemal Atatürk'ün cumhuriyet rejimine geçişle ilgili arzusu hep kurcalanmıştır. Kendi padişahlığını ilan edemez miydi, yahut gücü elinden alınmış kukla bir padişahla ülkeyi tek başına yönetemez miydi? Hepsini yapabilirdi. O halde neden cumhuriyeti seçti? Günümüz için anlaşılacak çok basit bir örnekle cevap vermek gerekirse; Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman gibi başarılı padişahlar herkesin dilindedir. Dönemlerinde elde edilen başarılar kendilerine mal edilir ve doğrudur da, ancak ya başarısız ve silik olanlar? İşte bundan bahsedilmez. Mustafa Kemal tek başına başarılı bir yönetim sergileyebilir miydi? Pek tabii evet. Önemli olan kendinden sonra ne olacağını sezmek ve memleketin kaderini tayin hakkını millete vermekti. Bugün eleştirilebiliyor olması dahi cumhuriyet sayesindeyken kişiliğine yapılan ahlak dışı saldırıların tek izahıysa cumhuriyet karşıtlarının cumhuriyet şımarıklığı yaşıyor olmasıdır.
 
Kendi kendimizi ne kadar yönetiyoruz?
 
Bugün tartışılan sorulardan bir tanesi de budur. Siyasi parti genel merkezlerinde oluşturulan milletvekili aday listeleri doğaldır ki demokrasiye yakışmamaktadır. Siyasi partilerimizin neredeyse tamamında parti içi demokrasinin olmayışı cumhuriyete yakışmamaktadır. Ancak, siyasi partilere oy vermemek de, içlerine dahil olup yanlışlara son vermek de bizim elimizdedir ve kısa cumhuriyet tarihimiz bunun örnekleriyle doludur. Ya bu hakkımız olmasaydı? Demokrasi eksik diye vaz mı geçeceğiz?
 
Cumhuriyet bu kadar iyiyse onu kim neden istemez?
 
Edebiyatımızın önemli isimlerinden Melih Cevdet Anday'ın meşhur bir sözü var, “Dogmaların en geçerli olduğu alan din alanıdır, burada yalnızca inanılır.” Meselenin özü de buradadır aslında. Dogmatik fikirlere sahip bireyler, cumhuriyet rejiminden hoşlanmaz. Bugün cumhuriyet karşıtı olduğunu aleni şekilde söyleyenlere bir bakalım. “Dünyaya ait şey benim neyime gerek” diyen Hazreti Peygamber'in mütevazılığından zerre nasibini almamış, mürid arttırma peşinde koşan, “Sorgulama yap” diyen bu insanların sözlerine kanmak, cumhuriyeti kötülemek mümkün müdür? 
 
Uzun lafın kısası...
 
Bugün yaşamak için ekmek neyse, su neyse, hava neyse; cumhuriyet de aklı ve vicdanı hür bir insan olmak için odur. Cumhuriyet, ayağında kara lastikten çarık olanla, çarık fabrikası sahibinin eşit oluşudur. İnsanlığımıza, eşitliğimize ve cumhuriyetimize sahip çıkacağımız nice Cumhuriyet Bayramı dilekleri ve şükranla:
 
Cumhuriyet bî-bedeldir, biat heveslisi ne bilsin?
Cumhuriyet  bî-çareye çaredir, bî-dâd-ger niye sevsin?
 
Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2016, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER