Cumhuriyet İçin 5 Bin Kişi Katıldı

Eskişehir’de Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) tarafından düzenlenen Cumhuriyet Yürüyüşü’ne 5 bine yakın kişi katıldı.

 Cumhuriyet İçin 5 Bin Kişi Katıldı
ADD Eskişehir Şubesi’nin düzenlediği, bazı siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin de destek verdiği Cumhuriyet Yürüyüşü İstiklal Mahallesi Porsuk Bulvarı’nın Atatürk Caddesi girişinde başladı.  Yaklaşık 5 bin kişi ’Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatacağız’ yazılı pankart açıp Vilayet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle yürüyen kalabalık sık sık ’Ne mutlu Türküm diyene’, ’Mustafa Kemal’in askerleriyiz’, ’Ne ABD, ne AB tam bağımsız Türkiye’ ve ’Türkiye Laiktir laik kalacak’ sloganları attı. Eskişehirsporlu taraftarların oluşturduğu Bando Es Es Grubu da Porsuk Bulvarı’nda çeşitli marşlar çalarak yürüyenlere destek verdi.
 
Vilayet Meydanı’na gelen kalabalık buradaki Atatürk Anıtı önünde 1 dakikalık saygı duşunda bulunduktan sonra topluca İstiklal Marşı’nı söyledi. ADD Eskişehir Şube Bakanı Azmi Kerman yaptığı konuşmada Türkiye’yi böldürmeyeceklerini söyleyerek, şöyle dedi:
 
"Büyük Atatürk’ü kurduğu laik demokratik Cumhuriyetimizi yıkmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Yaşanan tüm olumsuzluklara zorluklara karşın ülkemizin aydınlık günlere kavuşması için mücadelemiz kararlılıkla sürdüreceğiz. Cumhuriyetimizin 92’nci yılında ülkemiz, ne yazık ki terör bölünmenin eşiğine getirilmiştir. Diğer yandan ülkenin başında cumhuriyetle hesaplaşan bir iktidar vardır. Aydınlık ve halkçı tüm değerler yok edilmektedir. Başta medya olmak üzere yargı toplumsal tüm alanlar baskı altındadır. Demokrasimiz tehdit altındadır. Tüm bu olumsuz gelişmelere karşın direneceğiz. Bu zor günleri aşacağız."
 
Yapılan konuşmaların ardından Cumhuriyet yürüyüşüne katılan kalabalık dağıldı.
 
 
 
FOTOĞRAFLI
Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2015, 17:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER