Çorlu'da Kadınlar Özgecan İçin Yürüdü

Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’nde toplanan yaklaşık 500 kadın, Mersin’de 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın katledilmesini protesto etmek için yürüyüş düzenledi.

Çorlu'da Kadınlar Özgecan İçin Yürüdü
Atatürk Meydanı’nda toplanan kadınlar ellerinde dövizlerle yürüyüş yaparak slogan attı. Hükümetin kadın cinayetlerini engellemesini isteyen grup adına konuşan Songül Şensoy, şöyle dedi:
 
"12 yıldır sözde önlemleriyle kadın cinayetlerindeki sistematik artışa seyirci kalmakla yetinmeyen hükümet, hayatın her alanında erkek egemen zihniyetini pekiştirerek kadın katillerini tahrik indirimiyle kollayan devlet yargı işbirliği önünü acıyor. Kadın şiddetlerine karşı acil önlem taleplerine kulak tıkayan imzaladığı uluslararası sözleşmelerin gereğini yerine getirmeyen etkili ve acil önlemler almaktan imtina eden bu hükümet, yüzlerce kadının ölümünde olduğu gibi 3 gün önce öldürülüp bedeni yakılan Özgecan Aslan’ın katledilmesinde de sorumluluk sahibidir. Özgecan katili karşısında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yine ’Elleri kırılsın’ demekle mi yetinecek? Tüm ülkenin canice katledilen Özgecan için sokaklara döküldüğünü görmezden gelen iktidar sözcüleri kadın katliamlarında rol oynayan erkek, devlet, yargı, medya işbirliğinin üstünü örtmek için yine sağır sultan mı olacak?"
 
Açıklamanın ardından kadınlar ellerindeki pankartlarla Omurtak Caddesi üzerinde Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü daha sonra da dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2015, 19:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER