Çöpten Sebze Meyve Topluyorlar

Batman Komisyoncular Derneği Başkanı Abit Taymur, çöplükte çürük sebze ve meyve toplayanların yürek burktuğunu belirterek, günde ortalama 500 sığınmacı ile dar gelirlinin çürük sebze-meyve topladığını söyledi.

Çöpten Sebze Meyve Topluyorlar
Batman Sebze ve Meyve Hali’ndeki çöplük, sığınmacıların akınına uğruyor. Sabah erken saatlerde hale gelen Suriyeli sığınmacılar, TIR ve kamyonlardan düşen çürük sebze-meyvelerin yanı sıra çöplüğe atılan domates başta olmak üzere diğer ürünleri adeta kapışıyor. Komisyoncular Derneği Başkanı Abit Taymur, aralarında Suriye veya Irak’tan Batman’a gelen sığınmacı veya dargelirlinin bulunduğu yaklaşık 500 kişinin çürük sebze-meyve topladığını söyledi. Taymur, çöplükteki insan manzaralarının yürek burktuğunu belirtti. Komisyoncular Dernek Başkanı Taymur, iki yıl öncesine kadar sığınmacının halin çöplerinden çürük sebze ve meyve toplayanların sayısının yok denecek kadar az olduğunu belirterek, şöyle dedi:
 
"Son aylarda kente yerleşen Suriyeli sığınmacı sayısı ile birlikte Batman Sebze ve Meyve Hali’de her geçen gün meyve-sebze toplayanların sayısında artış oldu. Daha önce Batman’da oturan dar gelirlilerin sayısı 100’ü geçmiyordu. Şimdi bu sayı 4 kat arttı. Sığınmacılar, yerlileri geçti. Çöplüğe bırakılan çürük sebze ve meyveler 1 saatte toplanıyor. Çöplükte her an meyve-sebze toplayan sığınmacılar ile dar gelirliler var."
Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2014, 12:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER