banner24

'Çöp Atma' Dedi, Kulağından Oldu

Konya'da 4 yıl önce otomobiliyle giderken önündeki araçtan yola kağıt ve peçete atan sürücüyü uyaran 56 yaşındaki Fehim Sönmez'in başına gelmedik kalmadı. Uyarı sonucu çıkan kavgada diğer sürücü, Sönmez'in sol kulağını ısırarak bir bölümünü koparttı. Sönmez'in şikayetçi olması sonucu görülen davada Hollanda vatandaşı olan diğer sürücü 2.5 yıl hapis cezası alırken, Sönmez de onun burnunda çatlak oluşturduğu için ertelenmemek üzere 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

'Çöp Atma' Dedi, Kulağından Oldu

Olay, 20 Ağustos 2008 tarihinde Konya- Karaman çevre yolunda meydana geldi. Bir fabrikada alım satım görevlisi olarak çalışan evli ve 2 çocuk babası Fehim Sönmez, bir alışveriş merkezindeki işlemlerini tamamlayarak işyerine dönmek üzere otomobiliyle yola çıktı. Sönmez, Konya- Karaman karayolunda seyir halindeyken önündeki yabancı plakalı bir minibüsten yere kağıt ve peçeteler atıldığını görüp sinirlendi. Sönmez, araç sürücüsünü çevreyi kirletmemesi için birkaç kez selektör yaparak uyarmak istedi.

Bir süre sonra yol üzerinde tam da Fehim Sönmez'in işyerinin önünde trafik uygulaması yapıldığı için yabancı plakalı araç durdu. İş yerine girmek için yavaşlayan Sönmez de  bu aracın yanına gelerek, sürücü Mustafa Duman'a, "Siz Avrupa'da yerlere böyle çöp atabiliyor musunuz?" diye tepki gösterdi. Bunun üzerine sinirlenen Duman, aracından inip Sönmez'in üzerine yürüdü. İki sürücü arasında çıkan kavgada Duman, Sönmez'in sol kulağını ısırarak, kulak kepçesinin üçte birini kopardı. 

Mustafa Duman olay yerinden ayrılırken güvenlik noktasında otururken kulağının koptuğu fark eden Fehim Sönmez de arkadaşlarının yardımıyla çakıl taşlarının arasında kulağının kopan parçasını bularak hastaneye gitti. Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'ne yapılan operasyon sonrası Sönmez'in kopan kulağı yerine dikildi.

Olaydan sonra kavga ettiği aslen Konya'nın Çumra İlçesi'nden olan Hollanda vatandaşı Mustafa Duman'dan şikayetçi olduğunu anlatan Fehim Sönmez, şunları söyledi:

"Çumra Asliye Ceza Mahkemesi'nde yaklaşık 4 yıl süren yargılama,  geçen 16 Mayıs tarihinde sonuçlandı. Hakim karşı tarafa 2.5 yıl hapis cezası verirken, bana da çıkan kavgada karşı tarafın burnunda hasar olduğu için 11 ay 20 gün hapis cezası verdi. Bana verilen cezayı da ertelemedi ve paraya çevirmedi. Şimdi hem çevrenin kirletilmemesi için uyardım hem de 11 ay hapis yatacağım. Böyle bir olay karşısında ceza almama şaşırdım."

Sürekli çevreyi temiz tutmaya gayret eden bir kişiliğe sahip olduğunu kaydeden Fehim Sönmez, "Yaşadığım o olay gününe kadar bazı araçlardan çevreye çöp atıldığı zaman ikaz ediyordum. Ama o olaydan sonra kimseyi ikaz etmiyorum. Hatta 3 gün önce önümdeki bir araçtan yere kül tablasındaki sigara izmaritleri boşaltıldı. İkaz edemedim" diye konuştu.

Kopan kulağı yerine dikildikten sonra da 2 kez ameliyat olduğunu belirten Sönmez, "O operasyonlardan sonra kulağım biraz estetik olarak düzeldi. Eskiden saç kesimimi kısa yapıyordum, ama şimdi kulağımın üstünü örtecek şekilde yaptırıyorum. Psikolojik olarak bu durumdan çok etkilendim. Bazı insanlar gördükleri zaman kulağına ne oldu, diye soruyorlar. Olayı anlattığım zamanda gülüyorlar" dedi.

Çevrenin kirletilmesine karşı çıktığı için böyle bir olay yaşadığını kaydeden Sönmez, mahkemenin kendisi için verdiği ertelenmeyen ve paraya çevrilmeyen hapis cezasının adil olmadığını savundu. Yerel mahkemenin kararı temyiz edeceğini ifade eden Sönmez, "Mahkeminin verdiği kararı Yargıtay onaylarsa, Mustafa Duman yurt dışında olduğu ve Türk vatandaşlığından çıktığı için bulunamayacak. Verilen cezası da uygulanamayacak. Ama benim çevreyi kirlettiği için uyardığımdan dolayı kavga ederken hem kulağım koparak kalıcı bir iz kaldı, hem de 11 ay 20 gün hapis cazası yatacağım. Bunun adil bir karar olmadığını düşünüyorum" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2012, 11:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER