Çomü'de Doktora Dayağa Kınama

Çanakkale On sekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde, bir öğretim üyesi ile asistan doktorun hasta tarafından fiili ve sözlü saldırıya uğraması, bir araya gelen meslektaşlarınca kınandı.

Çomü'de Doktora Dayağa Kınama
İddiaya göre, 24 Eylül Çarşamba günü ÇOMÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Psikiyatri Polikliniği’nde görevli Doç.Dr. Demet Güleç Öyekçin ve Araştırma Görevlisi Dr. Atilla Gürgen, bir hastanın fiili ve sözlü saldırına uğradı. Doktorlar, yapılan saldırıyı kınamak için Kepez Beldesi’ndeki Tıp Fakültesi Hastanesi binası önünde bir araya geldi. Olaya, ÇOMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Özdemir’in basın açıklamasıyla tepki gösterildi, alkışlı protestoda bulunuldu.
 
Sağlık çalışanlarına baskı, şiddet ve fiziki saldırıların son yıllarda giderek arttığına dikkat çeken Dekan Prof.Dr. Özdemir, "Yaşatma arzusuyla yaşama sevdasından vazgeçmiş beyaz önlüklü bu insanların bunları hak ettiğini düşünmek tam bir insafsızlıktır. Biz bunları görüp, arkadaşlarımıza bir şey olmadığı zaman teselli buluyoruz maalesef. Tek tesellimiz arkadaşlarımıza şu anda bir şey olmaması. 24 Eylül’de polikliniğe gelen hastanın, görevli hocamıza ve asistan arkadaşımıza yaptığı fiziki ve sözlü davarınışın karşılıksız kalmaması gerekiyor. Adliye önünde bu kişilerin hesap vermesinin sonuna kadar takipçisi olacağız. Yaptığımız meslek, çok zor ve kutsal. Eşini, çocuğunu hasta yatağında bırakıp hastasına koşan bizlerin bu tarz muameleleri hak etmesi mümkün değildir. Kanun koyucuların bununla ilgili ciddi kanunlar yapması gerekiyor. Doktora, hemşireye, sağlık çalışanına dokunulmasının bile çok ciddi suçlar olması gerekiyor. Buradan bütün herkese sesimizi iletiyoruz" dedi.
 
Psikiyatri Polikliniği’nde görevli araştırma görevlisi Dr. Atilla Gürgen ise, yaşadıklarını şöyle anlattı:
 
"Çarşamba günü bir hasta geldi. Tahlil için kan vermesini istedik. Yanımdaki asistan arkadaşımla bana, ’Siz dışarı çıkın’ diyerek, emir verir gibi konuştu. Buranın bir eğitim ve araştırma hastanesi olduğunu belirtip, asistan doktorların da hastalarla ilgilendiğini söyledik. Durumu güvenliğe bildirdik. Hastayı bir şekilde ikna ettik. Ancak, öğleden sonra tekrar gelip, bizden özür dilememizi istedi. Bunun üzerine Demet Hocamız, alttan alıp, özür dileyip ikna etmeye çalıştı. Ona rağmen bizi göstererek, ’Bu arkadaşlar özür dileyecek’ demeyi sürdürdü. Bunun üzerine kendisine ’Sizin arkadaşınız değil, bir hekimim’ diye karşılık verdim. Bunun üzerine, ’Hala bana dikleniyorsun’ diyerek yumruk attı. Masadaki evrakları dağıttı. Daha sonra güvenliği çağırdık. Ama doktorlar olarak yeterli güvenliğimizin olduğunu düşünmüyorum. İnşallah daha iyi önlemler alınır."
Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2014, 13:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER