Çömü'de Çanakkale Savaşı Söyleşisi

Çanakkale 2015 100’üncü Yıl Koordinasyon Merkezi’nin desteğiyle organize edilen ’AnadoluJet’le Çanakkale Sohbetleri’, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) düzenlenen söyleşiyle başladı. Birçok kentte düzenleneceği açıklanan söyleşi kapsamında Tarihçi- Yazar Talha Uğurluel, döneme ait hikayeleri paylaştı.

Çömü'de Çanakkale Savaşı Söyleşisi
Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen Ankara, Trabzon, Kayseri, Konya ve Samsun’da da gerçekleşecek sohbetlerin ilk durağı Çanakkale oldu. Tarihçi- Yazar Talha Uğurluel, ÇOMÜ Terzioğlu Yerleşkesindeki Troia Kültür Merkezi’nde Çanakkalelilerle buluştu. Yoğun ilgi gören sohbette Uğurluel, "Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’nin nerelerde, kimlere karşı savaştığı, Osmanlı askerlerinin nasıl bir müdafaa sergilediği, Çanakkale Boğazı’nda, Morto Koyu, Seddülbahir ve Arıburnu’nda neler yaşandığı ve Seyid Onbaşı, Ezineli Yahya Çavuş, Cevatpaşa ile diğer kahramanların öykülerini anlattı. Ayrıca sohbette, şimdiye kadar hiçbir yerde yayımlanmamış 157 fotoğraf da katılımcılara slayt şeklinde gösterildi.
 
Projenin ulusal tarihi yakından tanımak adına çok değerli olduğunu da kaydeden Talha Uğurluel, "Çanakkale Sohbetleri tarihi bilgilerin gelecek kuşaklara doğru ve sağlıklı biçimde aktarılması açısından büyük önem taşıyor. 2014 ve 2015 yıllarında Anadolu’daki pek çok il gezilecek. Amacımız tarihi ve kültürel değerlerimizi en doğru şekilde gelecek kuşaklara aktarmak, halkımızın bu konudaki bilgi birikimini artırmak" dedi.
 
Kültürel değerlere her zaman sahip çıktıklarını kaydeden AnadoluJet Başkanı İbrahim Doğan, "Tarihi bilmeden ileriye gitmenin çok zor olduğuna inandık. Bu amaçla projelendirdiğimiz AnadoluJet’le Çanakkale Sohbetleri projesi ile Çanakkale Savaşı’nın bilinmeyen yönlerine ışık tutmayı amaçlıyoruz. Bu proje ile Anadolu’yu gezerek hem üniversite öğrencilerine hem de yerel halka Tarihçi-Yazar Talha Uğuluel’in anlatımıyla savaşın detaylarını anlatacağız" diye konuştu.
 
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2014, 12:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER