banner9

Çökelez'in Aslanları Altın Doğuruyor

Denizli’nin Çal İlçesi’ndeki Çökelez Dağı’nda Kangal cinsi köpek yetiştiren Kayış ailesi, 45 günlük yavruları bin 500 ile 2 bin 500 TL arasında değişen fiyatlarda satıyor. Genleri değişmemiş Kangal cinsi köpeğin, insanın en sadık dostu ve koruyucusu olduğunu söyleyen Musa Kayış, "25 damızlık Kangal köpeğimiz var. Yavrular 45 günlük olduğunda satıyoruz. Talep çok fazla" dedi.

Çökelez'in Aslanları Altın Doğuruyor
 
Çal İlçesi Yukarıseyit Mahallesi’nde 4 yıl önce vefat eden ve çobanlık yapan Hasan Kayış, Kangal üretimine 59 yıl önce başladı. Kayış’ın ölümünden sonra oğulları Mehmet, İbrahim ve Musa Kayış, babalarının mesleğini bırakmadı.
 
Yaz aylarında Çökelez Dağı’nın yüksek kesimlerinde, kış döneminde de Baklan Ovası’nda köpek yetiştirdiklerini söyleyen Musa Kayış, "Yöremizde, Kangal cinsi köpekler ‘Çökelez’in aslanları’ diye anılıyor. Türkiye’nin her tarafından bizi arayanlar ve köpek alanlar oluyor. Çobanlar, kurt ve çakallardan sürülerini korumak için Kangal köpeğini tercih ederken, işadamları ve fabrika sahipleri de gösteriş amaçlı ve hobi olarak Kangal köpeğini tercih ediyor. Ailemiz, genlerini hiç değiştirmeden, başka bir cinsin genlerinin aktarılmasına izin vermeden 59 yıldır bu işi yapıyor. 25 damızlık köpeğimiz var. Yavruları ise 45 günlük olduğunda satıyoruz" dedi.
 
Kangal köpeğinin 6 ile 10 arasında yavruladığını sözlerine ekleyen Musa Kayış, "Köpekler normalde yılda iki kez yavrular. Biz, çiftleşmesini geciktirip 9 ayda bir yavrulatıyoruz. Çünkü, 6 ayda bir yavrulamak anne köpeği yorar ve yavruları güçsüz kalabilir. Asla rastgele çiftleştirmeyiz. Kan bağı yakın olan köpekleri, sakat yavru olmaması için asla çiftleştirmeyiz. Daha sert ve dayanıklı olan, çobanlar tarafından tercih edilen Kangal’ın yavrusunu bin 500, hobi amaçlı gösterişli, daha uzun boylu köpek isteyenlere de yavruları 2 bin 500 TL’den satıyoruz. Talep çok fazla. Türkiye’nin her tarafından sipariş alıyoruz" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2015, 09:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER