banner51

Çocukları Yurda Verip Çadıra Sığındı

Tokat’ta maddi durumları iyi olmadığı için üç çocuğunu yurda yerleştiren ve oturduğu evin kirasını 14 aydır ödeyemeyen Sebahattin-Fadime Bekdemir çifti, ev sahibi tarafından evden çıkartıldı. Çift bir haftadır çadırda yaşıyor.

Çocukları Yurda Verip Çadıra Sığındı
 
Tokat’ta 50 yaşındaki Sebahatin ve 38 yaşındaki Fadime Bekdemir çifti, Topçam Mahallesi’nde iki katlı ahşap binanın alt katını 2010 yılında kiraladı. Bel fıtığı rahatsızlığı nedeniyle çalışamayan Sebahatin Bekdemir, maddi imkansızlıktan 4 ay önce ilkokula giden çocukları 10 yaşındaki Ayşe, 8 yaşındaki Ali ile 7 yaşındaki Volkan’ı Niksar ve Turhal’da bulunan yetiştirme yurduna verdi. 2012 yılında beyin ameliyatı geçiren ve yüzde 70 özür raporu bulunan Fadime Bekdemir’e Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nce tahsis edilen 765 liralık evde bakım hizmeti parasıyla geçinen aile, bu yılın başında onu da kaybetti. Fadime Bekdemir, bakım için kardeşi Murat Yıldırım tarafından Sivas’a götürülerek ikametgahı oraya kaydırılınca Tokat’ta verilen evde bakım hizmeti ücreti kesildi. Ancak Fadime Bekdemir eşinin yanına dönmek isteyince 10 gün sonra yeniden Tokat’a geldi. Uzun bir süre tekrar başvuru yapılmayınca evde bakım bakım hizmeti parası bağlanamadı.
 
Hiçbir geliri olmayan çift, 200 lira ev kirasını 14 aydır ödemeyince geçtiğimiz hafta ev sahibi tarafından evden çıkartıldı. Oturdukları evin hemen yanı başında bulunan boş araziye çadır kuran Bekdemir çifti, eşyalarını da buraya taşıdı. Elektriği, suyu olmayan çadır içerisinde üst üste konulan eşyalar arasında yer alan tek bir yatakta yaşam mücadelesi veren çift, karınlarını ise belediye aşevinden gelen yemeklerle doyurmaya başladı.
 
Daha önce inşaatlarda çalıştığını, ancak bel fıtığı rahatsızlığı nedeniyle artık çalışamadığını söyleyen Sebahatin Bekdemir, "Eşim kardeşi ile birlikte bu yılın başında Sivas’a gitti. Bir hafta orada kalınca kardeşi eşimin ikametgahını oraya kaydırmış. O yüzden maaş kesildi. Bakım ücreti kesilince evin kirasını 14 ay ödeyemedim. Toplam 2 bin 800 lira borcum var. Ev sahibi geçtiğimiz hafta biz çarşıdayken eşyalarımızı dışarıya çıkarmış. Biz de çadır kurarak buraya taşındık. Odun, su, elektrik hiçbir şey yok" dedi. Fadime Bekdemir de yetkililerden ev konusunda yardım beklediklerini söyledi. Ailenin evde bakım ücreti için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne yeniden başvurdukları ve Aralık ayından itibaren ücret almaya başlayacakları öğrenildi.
 
Belediye ekipleri de çiftin yaşadığı çadıra gelerek incelemelerde bulundu. Ailenin durumuyla ilgili değerlendirme yapılarak, gerekli yardımların sağlanacağı belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2014, 13:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER