Çocuk Özlemi Miray Bebekle Bitti

Diyarbakır’da, 18 yıldır çocuk özlemi çeken Yasemin ve Bahri İldeniz çiftinin tüp bebek yöntemiyle Miray adını verdikleri kızları dünyaya geldi.

Çocuk Özlemi Miray Bebekle Bitti
Diyarbakır’da yaşayan 38 yaşındaki Yasemin ve 44 yaşındaki Bahri İldeniz çifti özel hastaneye giderek tüp bebek tedavisi görmeye başladı. Daha önce gördükleri tedavilere rağmen gebelikleri düşükle sonuçlanan Yasemin İldeniz, burada uygulanan tüp bebek tedavisi ile bir kız çocuk dünyaya getirdi. Miray adını verdikleri kızlarının dünyaya gelmesi ile 18 yıllık özlemlerini giderdiklerini belirten Yasemin İldeniz, tedavileri süresince hiçbir zaman ümitlerini kaybetmediklerini söyledi.
 
Çocuk sahibi olamayan ailelere de aynı şekilde umutsuzluğa kapılmamaları önerisinde bulunan İldeniz, "18 yıl boyunca bu mutlu anı yaşamak için bekledik. Bazen üzüldük, bazen doktoraların söyledikleri ile umutlandık. Gebeliklerim ne yazık ki mutlu bir doğum ile sonuçlanmıyordu. Düşükle bebeklerimi kaybettim. Tarifi imkansız acılar yaşadık diyebilirim. İlk kez tüp bebek tedavisi görmeye karar verdik. Burada yapılan tetkiklerin ardından tüp bebek tedavisine başladık, tedavimiz sonrası sağlıklı bir bebek sahibi olduk" dedi.
 
İLK DENEMEDE BAŞARI
 
Dr. Uğur Değer ise tüp bebek tedavisinde psikolojinin çok önemli olduğunu belirterek, "İldeniz çifti bize geldiklerinde hala umutlarını koruyordu. İnanmak her şeyden önce gelir. İlk tüp bebek denemesinde başarılı sonuç elde ettik ve neticesinde sağlıklı bir kız çocuk dünyaya geldi. Ayrıca Miray bebek tüp bebek merkezimizin ilk bebeği, bu yüzden bizim için ayrı bir önemi var" dedi.
 
HASTANIN YAŞI ÖNEMLİ
 
Genç hastalarda başarı oranının yüksek olduğunu söyleyen Dr. Değer, "Tüp bebek tedavilerinde hastanın yaşı ne kadar gençse tedavi başarısı da o kadar yüksektir. 35 yaş sonrasında başarı giderek düşer. Bebek sahibi olamayan genç çiftler, mutlaka bir uzmana başvurarak bunun nedenini araştırmalıdır. Tüp bebek tedavilerinde kadının yaşı, yumurta rezervi ve ileri üreme tekniklerinden hangisine ne kadar yanıt verdiği değerlendirilerek, tedavinin şekli ona göre belirlenmektedir" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2015, 13:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER