Çocuk İstismarına Karşı Bilgilendirildi

Çoçuklara yönelik cinsel istismarın önlenmesi konusunda Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nce kentteki muhtarlara yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Çocuk İstismarına Karşı Bilgilendirildi
Kültür ve Turizm Müdürlüğü konferans salonunda yaklaşık 100 muhtarın katılımıyla gerçekleşen toplantıya Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Milli Eğitim müdürlüğünden yetkililer katılarak bilgi verdiler.  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Şerafettin Akyüz, yaptığı konuşmada, "Aile toplumun özüdür. Bu öz kuruduğu ya da bozulduğu zaman toplumda beraberinde bozulmaktadır. Gündelik hayatımızda ailemizin üzerinden bir çok musibet geçmektedir. Bunların her biri çocuklarımızı bizler farkında olmadan elimizin altından alıp götürebilmektedir. Bu olaylara karşı çok duyarlı olmalıyız. Bu olayları maalesef ya çok geç öğreniyoruz ya da iş işten geçtikten sonra öğreniyoruz. İlgi alanlarımız genelde farklı olduğu için çocuklarımızla yeteri kadar ilgilenip onlarla fazla vakit geçiremiyoruz. Bu gibi durumlar maalesef aile ile çocuğun arasını açmaktadır. Onlarla beraber yapabileceğimiz faaliyetlerin sayısını artırmalı ve onlara daha fazla vakit geçirmeliyiz.’’ dedi.
 
Akyüz, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
’’Her biriniz mahallenizden sorumlu muhtarlar olduğunuz gibi aynı zamanda anne veya babasınız. Hepimizin çocukları, torunları ve yeğenlerimiz var. İçinde bulunduğumuz topluma duyarsız kalamayız. Karşılaştığımız ya da duyduğumuz istismar vakalarına duyarsız kalmayalım. Gerekli mercilere bilgi verelim. Duyarsız kaldığımız her olay gün gelip bizlerinde başına gelebilir."
 
Halk Sağlığı İl Müdürlüğü Toplum ve Ruh Sağlığı Müdürlüğü’nde görevli Arzu Şahin Arkalı da çocuk istismarı ve ihmali üzerine açıklamalarda bulundu. Psikolog Pelin Gürağaç da engelli çocuklara yönelik cinsel istismarlar, İstismarcıların kimler olabileceği, cinsel istismar şüphesi üzerine hangi yollar izlenmeli, hangi çocukların cinsel istismara açık olabileceği konuları üzerine katılımcılara bilgi verdi. Son olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kocasinan Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde görevli psikolog Rahmi Danişment toplumda değerlerimizin kaybolması ve sonuçları üzerine katılımcıları bilgilendirdi.
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2014, 14:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER