Çocuk Delegeler Krizi Tartıştı

Mersin’in Tarsus İlçesi, Birleşmiş Milletler’in (BM) ortaokuldaki küçük bir modeli olan Junior Model United Nations (JMUN-Genç Model Birleşmiş Milletler) Konferansı’na bu yıl ilk kez ev sahipliği yaptı. Öğrenciler, Rusya ile Ukrayna krizini ele alarak krizin çözümü için yollar aradı.

Çocuk Delegeler Krizi Tartıştı
Yunanistan’dan I.M.P. Okulu, Üsküdar Amerikan Lisesi, Tarsus Amerikan Koleji, SEV Amerikan Koleji, İzmir SEV Ortaokulu, Tarsus SEV Ortaokulu, Üsküdar SEV Ortaokulu, MEV Koleji, Yönder Okulları, ODTÜ Ankara ve Mersin Ortaokulu’ndan 150’ye yakın öğrenci delegenin bir araya geldiği konferans, Özel Tarsus SEV İlkokulu Ortaokulu ev sahipliğinde gerçekleşti.
 
GENÇLER UMUT VERİYOR
Konferansın açılış konuşmasını yapan ABD Adana Konsolosu John L. Espinoza, kendisinin de bir dönem ABD’nin BM Delegesi olarak görev yaptığını belirterek şunları söyledi:
 
"BM’nin yabancı politikada oynadığı rolü bu görevimden dolayı biliyorum. Bu nedenle sizin bu konferansı düzenlemeniz de çok önemli. BM sorunların çözümlere ulaşmasında çok önemli bir rol oynuyor. Eğer dünyada bir fark yaratmak istiyorsanız BM başlangıç için doğru yer. Onlarca gencin bir dünya meselesini çözmeye çalışmak amacıyla bir araya gelmesi benim için çok anlamlı ve heyecan verici bir durum. Eminim ki siz dünyanın karşı karşıya olduğu problemlere ilginç bakış açıları katacaksınız. Sizin fikirleriniz ve çalışmalarınızın bu anlamda bize yardımcı olacağından eminim. Çevreyle, sağlıkla ilgili sorunlarda da, Rusya- Ukrayna arasındaki sorunlarda da eminim ki gerek BM gerekse diplomasi, dünyanın her yerindeki bu sorunların çözümünde önemli rol üstlenecektir."
 
Genç Model Birleşmiş Milletler Konferansı’nda öğrenciler farklı ülkeleri temsil ederek 2 gün boyunca ’Rusya-Ukrayna’ arasında yaşanan krize çözüm yolları aradı. 11-14 yaş arası ilköğretim öğrencileri, Rusya-Ukrayna krizini her yönüyle tartışıp silahsızlanma, çevre, insan hakları, politik ortam, sosyal ortam, güvenlik konseyi, adalet divanı, sağlık, eğitim, teknoloji ve basın komitelerinden oluşan konferans yapısı içerisinde ele aldı.
 
Gençlerin yabancı dil ve iletişim becerilerinin gelişimine de katkı sağlaması amacıyla, konferans İngilizce olarak gerçekleştirilirken, öğrencilerin daha küçük yaşlardan itibaren evrensel sorunlar hakkında farkındalık kazanmaları, araştırma ve sorgulama yapmaları ve kendilerinin bu sorunların çözümünde rol oynayabilecekleri bilincini kazanmaları amaçlandığı da bildirildi.
Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2015, 18:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER