banner51

Çobanlık Bölümü Açılsın

Batman Besiciler Derneği Başkanı Emin Çelik, çobanlık mesleğinin geliştirilmesi için Batman Üniversitesi bünyesinde bölüm açılmasını istedi. Çobanlık mesleğinin kaybolmaya yüz tuttuğunu belirten Çelik, "Çobanlık gözde meslekler arasındadır. İstihdam VE bu mesleğin daha da geliştirilmesi için Batman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Abdüsselam Uluçam’dan bölüm açılmasını isteyeceğiz" dedi.

Çobanlık Bölümü Açılsın
 
Batman’da faaliyet yürüten ve 500 üyesi bulunan Batman Besiciler Derneği Başkanı Emin Çelik, son yıllarda kaybolmaya yüz tutan meslekler arasında olduğunu belirttiği  çobanlığın geliştirilmesi için Batman Üniversitesi’nde bölüm açılması için kolları sıvadıklarını söyledi. Önümüzdeki günlerde Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam’dan, çobanlık bölümü talebinde bulunacaklarını belirten Başkan Çelik, şöyle konuştu:
 
"Çobanlık gözde meslekler arasındadır. Gerek dolgun maaş, gerekse de istihdama yönelik bu mesleğin canlandırılması için Batman Üniversitesi’nden bölüm açılmasını talep edeceğiz. Hayvancılığın yaygın olduğu illerden Van, Muş, Bingöl ve Batman’da çoban sayısı giderek azalıyor. Derneğimizi arayan birçok besici, çoban talebinde bulunuyor. Yaylalar serbest bırakılınca hayvancılık gelişti. Maalesef çoban sayısında da ise düşüş var. Bölgede çoban açığı var. İstihdama yönelik çobanlık mesleğinin geliştirilmesine yönelik Batman Üniversitesinin açacağı bölüme tecrübeli çobanları eğitmen olarak da görevlendirebiliriz. Yeter ki, bu meslek kaybolmaya yüz tutmasın. Batman Üniversitesi bünyesinde açılacak çobanlık bölümünden mezun olan öğrencilerin işsizlik sorunu olmayacak. Dernek olarak bu bölümden mezun olan her öğrenciye sürü bulacağımıza teminat veriyoruz."
 
Kent merkezindeki tüm besicilerin şehir dışına çıkarılmasına yönelik projelerin hayata geçirilmemesinden yakınan Çelik, 400-500 dönümlük arazinin besicilerin ihtiyacını karşılayabileceğini anlattı. Çelik, şunları ekledi:
 
"TOKİ’nin Kuyubaşı yakınında yaptığı tarım-kent projesinin besiciler için yapılmasına rağmen konutlar farklı kesimlere satıldı. Projenin gerçekleşmesi için çaba gösterdik. Maalesef 180 konut 8 dakika içinde besiciler dışında herkese satıldı. O konutlarda oturması gereken besicilerdi."
Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2015, 13:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER