banner9

'Cizre'ye Girişimize İzin Verilmedi'

Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan, sokağa çıkma yasağının 8’inci gününe girdiği Şırnak’ın Cizre İlçesi’ne girişlerine izin verilmediğini belirterek, "Bu demokrasi adına büyük bir ayıp. Tüm halklar ve inançlar anlamında, yeni süreçte gerçek bir barışı tesis etmek için konulan tepkileri çok önemsiyorum" dedi.

'Cizre'ye Girişimize İzin Verilmedi'
Şırnak’ın İdil İlçesi’ndeki HDP’nin grup toplantısına katıldıktan sonra Diyarbakır’a gelen Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Eş Başkan Fırat Anlı’yı ziyaret etti.
 
Eş Başkanlar Kışanak ve Anlı, Bakan Doğan’ı, belediye protokol girişinde karşıladı. Daha sonra makam odasında devam eden ziyarette konuşan Başkan Kışanak, ziyaretten dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek, "Zor bir dönemde, önemli bir sorumluluk ile karşı karşıyasınız. Hükümette böylesi bir görevde yer almak, bu zor dönemde sorunlarımızın aşılması konusunda sorumluluk üstlenmek, bütün halkımız adına, bizler adına yapılmış bir çalışmadır, bunu böyle kabul ediyoruz" dedi.
 
DOĞAN: CİZRE’YE GİRİŞİMİZE İZİN VERİLMEDİ
 
Bakan Doğan da, Cizre’de sokağa çıkma yasağının 8’inci gününde olduğunu hatırlatarak, partilerinin aldığı karar ile grup toplantısını Cizre’de yapacaklarını ancak, buna izin verilemediğini belirterek, "Bu demokrasi adına da büyük bir ayıp ve kazanımların da bir kaybı olarak değerlendiriyorum. Ama Cizre halkının yalnız olmadığını, tüm Türkiye halklarının, inançlarının bir araya gelerek ortaya koyduğu tepkiden anlıyoruz. Vekillerle birlikte 3 günlük bir direniş ortaya koyduk. İdil’de bir koordinasyon merkezi kurduk. Bu koordinasyon merkezinin Cizre halkı ve çevre halkı ile dayanışmayı sürdürecek" diye konuştu.
 
"BARIŞI TESİS ETME TEPKİLERİNİ ÖNEMSİYORUM"
 
Bakan Doğan, barışın yeniden tesis edilmesi konusunda ortaya konulan tepkileri önemsediğini ifade ederek, "Burada söylemek istediğim en önemli husus; bu mücadele geleneğimiz ve direncimizi geliştirmek, tüm halklar ve inançlar anlamında yeni süreçte gerçek bir barışı tesis etmek için konulan tepkileri çok önemsiyorum. Sadece Kürt halkının burada ortaya koyduğu mücadele kendi anlamında belki değerlidir ama Türkiye halkları anlamında ise tüm inançlar ve halkların başta Cizre olmak üzere tüm bölge halkına karşı geliştirilen bu antidemokratik uygulamalara karşı bir direnç ortaya koyması lazım. Bu çok önemli" diye konuştu.
 
"BU SÜRECİN AŞILMASI GEREKİYOR"
 
Batı’da terörize edilen olaylar karşısında halkı sağduyuya çağıran Doğan, şöyle konuştu:
 
"Bu sürecin aşılması gerekiyor. Bu da barışın tesisi için demokratik mücadele biçimlerinin tüm alanlarıyla kullanılması gerekiyor. Bu süreci de aşacağız. Çok kötü süreçler yaşadık. Bu akıl tutulmasına da eğer devlet bir son vermezse kendisi tutulacak. Biz Cumhuriyet’in demokratikleşmesini isteyen Kürtler, özellikle eşit yurttaşlık temelinde mücadele veren bir mazlum halkız. Bu en doğal bir mücadeleyi önüne koyan insanlara, 8 gündür su ve elektrik verilmiyor, insanlar ölüme terk ediliyor. Bu kabul edilebilir bir durum değil."
 
Konuşmalarından ardından Başkan Gültan Kışanak ve Anlı, Diyarbakır’ın eski el sanatlarından oluşan çini süslemeyi Bakan Doğan’a hediye etti.
Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2015, 18:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER