Cinsel Saldırı Davasında Müdahiller

Antalya Adliyesi’nde görülen 13 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar davasında mahkeme, Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi gereğince Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği’nin ’suçtan zarar gören’ sıfatıyla davaya müdahil olmasına karar verdi.

Cinsel Saldırı Davasında Müdahiller
 
Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği gönüllüsü Nuray Kaya, dernek üyesi avukatlar Aylin Onursev, Şengül Bayram ve Dilşad Sarıca, marketçilik yapan Ö.A.’nın alışverişe gelen 13 yaşındaki H.S.A.’ya karşı basit cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya müdahil olmak istediklerini belirtti. Mahkeme savcısı Ramazan Çetin, 11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul’da imzaya açıldığı için ’İstanbul Sözleşmesi’ olarak adlandırılan Avrupa Konseyi’nin kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadele ilişkin sözleşmesinin 55/2 maddesi gereğince, Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği’nin ’suçtan zarar gören’ olarak müdahilliğinin kabul edilmesini talep etti. Mahkeme kısa bir aranın ardından dernek ile savcı Çetin’in bu talebini kabul etti. Duruşma, Gaziantep Cezaevi’nde tutuklu sanık Ö.A.’nın ifadesinin alınması için 28 Kasım tarihine ertelendi.
 
ANTALYA’DA İLK
 
Duruşma çıkışı açıklama yapan avukatlar Aylin Onursev, Şengül Bayram, Dilşad Sarıca ve dernek gönüllüsü Nuray Kaya, daha önce İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illerde sivil toplum örgütlerinin müdahillik taleplerinin kabul edildiğine dikkat çekti. Aylin Onursev, “Antalya mahkemelerinde ilk kez sivil toplum örgütünün kadına ve çocuğa yönelik bir suçta müdahillik talebi kabul edilmiş oldu. Bundan sonra diğer davalarda da müdahillik taleplerimiz olacak. Bunların da kabul edilmesini bekliyoruz. 2000 yılında kurulan derneğimiz 14 yıldan bu yana kadına ve çocuklara şiddetle ilgili mücadelesini sürdürmektedir" dedi.
 
AVRUPA KONSEYİ İSTANBUL SÖZLEŞMESİ 55/2 MADDESİ
 
“Taraflar iç hukuklarından öngörülen koşullara uygun olarak kamu kuruluşlarının sivil toplum örgütlerinin ve aile içi şiddet danışmanlarının iş bu sözleşme uyarınca belirlenen suçlara ilişkin soruşturma ve adli takibatın yapılması sırasında mağdurun isteği üzerine mağdura yardım ve destek vermesini sağlamak üzere gerekli hukuki veya diğer tedbirleri alır."
 
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2014, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER