'Çin'den 5 Kat Kötü Durumdayız'

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) yönetim kurulu üyesi maden mühendisi Mehmet Torun, Türkiye’nin iş kazalarında Çin’den 5 kat daha kötü durumda olduğunu söyledi. Soma’da 301 kişinin karbonmonoksit gazından zehirlenerek ölümünü yurt dışındaki meslektaşlarına anlatmakta güçlük çektiklerini de belirten Torun, "Dünya’da karbonmonoksit zehirlenmesinden ölen, 301 kişinin bir anda öldüğü kaza yok" dedi. 

'Çin'den 5 Kat Kötü Durumdayız'
Eskişehir’de Maden Mühendisleri Odası İl Temsilciliği tarafından ’Madencilikte iş faciaları ve sonuçları’ konulu panel düzenlendi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr.Hürriyet Akdaş’ın yönettiği Anemon Otel’de yapılan panele konuşmacı olarak TMMOB yönetim kurulu üyesi Mehmet Morun, Maden Mühendisleri Odası Hukuk Müşaviri avukat Volkan Kaya ve Maden Mühendisleri Odası Eskişehir İl Temsilcisi Ümit Yıldırım katıldı. Çok sayıda kişinin izlediği panelde konuşan Mehmet Torun kazaların önceden öngörülmeyen ve önlem alınamayan olaylar olarak tarif edildiğini belirtti. Torun konuşmasını şöyle sürdürdü: "Yani önceden öngöremezsiniz ve o nedenle önlem alamazsınız. Bunun adı kazadır. Oysa bu iş kazaları önceden öngörülebilen ve önlem alınabilen olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla buna kaza demek çok hafif kalıyor. Tam olarak iş cinayeti deniyor hatta Soma’daki gibi katliam boyutuna varıyor. Çünkü savaşta bile 301 kişi aynı anda ölmesi çağımızda çok zor. Ama ne yazık ki Soma’da böyle bir süreci yaşadık. Ve ben bu süreci yurt dışındaki meslektaşlarıma anlatamadım teknik olarak. Soruyorlar bana nedir bu kaza diye. Karbonmonoksit zehirlenmesinden dolayı 301 maden işçisini kaybettik dediğimizde ’Olamaz’ diyor, ’Emin misiniz’ diyor. Bir daha anlatabilir misiniz diyor. Yani anlatmakta zorluk çekiyoruz. Çünkü Dünya’da karbonmonoksit zehirlenmesinden ölen, 301 kişinin bir anda öldüğü kaza yok. Grizu patlamaları oluyor, bunlar önlenebilinir kaza ama bir anlamıyla bunların izahı var. Bir grizu patlamasının, bir göçüğün. Ama bir karbonmonoksit zehirlenmesinin de ocakta nasıl 301 kişinin öldüğünü gerçekten izah edemiyoruz."
 
Mehmet Torun Türkiye’nin iş kazalarında kötü bir sabıkayla anılan Çin’den 5 kat daha kötü durumda olduğunu söyledi. Torun, "Dünyadaki maden kazası istatistiklerine baktığımızda Türkiye Avrupa’da birinci dünyada ise üçüncü sırada yer alıyor. Çin yılda 3.5 milyar ton, Türkiye ise 70 milyon ton kömür üretiyor. Çin’deki kaza sıfır oranı ve milyon ton başına düşen ölümlü kazaya baktığımızda Çin’in 5 katı daha kötüyüz. Çin genelde iş kazalarında kötü sabıkasıyla anılır. Türkiye şuanda ne yazık ki Çin’in 5 katı kadar daha kötü durumda. Biz ne yazık ki maden kazalarında bir oldu mu normal karşılamaya başladık maalesef" diye konuştu.  
 
Paneldeki diğer konuşmacılar da Türkiye’deki iş kazalarıyla ilgili bilgiler verip bu konuda görüşlerini açıkladı. 
Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 20:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER