banner9

Cinayetin Zanlısı Tutuklandı

İzmir’in Kemalpaşa İlçesi’nde 24 yıl önce oto boyacısı Ramazan Ürker, eşi Selma Sandrine Ürker ve çırağı Hasan Bal’ın öldürülmesiyle ilgili yeniden araştırma yapan jandarma, olayın zanlısı olarak kardeşini gözaltına aldı. Mehmet Ürker çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

Cinayetin Zanlısı Tutuklandı
Kemalpaşa İlçesi’ndeki bir oto boyacıda çalışan ve o dönem 15 yaşında olan çırak Hasan Bal, 1992 yılı Şubat ayının sonlarında ortadan kayboldu. Bal kaybolduktan bir süre sonra 29 Şubat 1992 tarihinde, ilçe yakınlarında yanmış bir otomobil bulundu. Otomobildeki yanmış cesedin ise Bal’ın patronu Ramazan Ürker’in eşi 19 yaşındaki Selma Sandrine Ürker’e ait olduğu belirlendi. Bu olaydan 1 gün sonra 1 Mart 1992 tarihinde de otomobilin bulunduğu yer yakınlarında 32 bıçak ve tornavida darbesiyle öldürülen Hasan Bal’ın cansız bedenine ulaşıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatan jandarma, cesetlerin bulunmasından kısa süre önce ortadan kaybolan Ramazan Ürker’in, katil zanlısı olabileceği ihtimali üzerinde durdu. Aramalara rağmen Ürker bir tür bulunamadı. Eşi ve çırağı öldürüldükten 2 yıl sonra Ramazan Ürker’in cesedi toprağa gömülü bulundu. Öldürülen Hasan Bal’ın günlüğünde, patronunun kardeşi ile eşi Selma Sandrine Ürker arasında gönül ilişkisi olduğunu yazması üzerine o dönem gözaltına alınan Mehmet Ürker, cinayetlerle ilgilisinin olmadığını söyleyince ve yeterli delil olmadığından serbest bırakıldı.
 
Toprağa gömülü halde cesedi bulunan kişinin Ramazan Ürker olmadığı yönünde söylentiler çıkması üzerine 2011 yılında, Ürker’in mezarı açıldı ve DNA testi yapıldı. Testte, ölenin Ramazan Ürker olduğu kesinlik kazandı. Ancak söylentilerin arkası kesilmedi, Ramazan Ürker’in Torbalı’da görüldüğü hala hayatta olduğu iddia edildi. Bu iddialar üzerine Kemalpaşa İlçe Jandarma Komutanlığı, dosyayı 24 yıl sonra yeniden açtı. Yıllar önce alınan tanık ifadeleri ve toplanan delilleri inceleyen jandarma ekipleri, hayatta olan olay tanıklarından 24’ünün ifadesine başvurdu. Bu arada Ramazan Ürker’in kardeşi Mehmet Ürker’in o dönem verdiği ifadelerde çelişkiler saptandı.
 
İFADELER TEK KİŞİYİ GÖSTERDİ
Olayla ilgili ifadesine başvurulanlardan bazıları, kendilerini cesetlerin bulunduğu yere Mehmet Ürker’in götürdüğünü, bölgenin bilinmesinin kolay olmadığını savundu. 2012 yılında zaman aşımına uğraması gereken dosyada, Mehmet Ürker’in şüpheli sıfatıyla ifadesinin alınması nedeniyle bu süre 2022 yılına kadar uzatılınca, hakkında tekrar gözaltı kararı çıkartıldı. Mehmet Ürker, geçen 17 Şubat’ta cinayet zanlısı olarak bir kez daha gözaltına alındı. Kahvehane işletmeciliği yapan evli ve 3 çocuk babası Mehmet Ürker’in o dönem yengesi Selma Sandrine Ürker ile ilişkisi olduğu, bunu bilen Hasan Bal’ın durumu ağabeyi Ramazan Ürker’e anlatmasından korktuğu, ilk olarak Bal ile yengesi arasında ilişki varmış gibi dedikodu çıkarttığı, daha sonra ağabeyi ile önce Bal’ı ardından da yengesini öldürdüğü, son olarak da ağabeyinin başına sert bir cisimle vurup öldürdükten sonra onu olay yeri yakınlarına gömdüğü iddia edildi. İddiaları kabul etmediği öğrenilen Mehmet Ürker, çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.
Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2016, 19:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER