CHP'liler Galata Köprüsü'nde Yürüdü

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, İstanbul Milletvekilleri Bihlun Tamaylıgil, Dursun Çiçek, Barış Yarkadaş, İstanbul İl Başkanlığı tarafından Galata Köprüsü üzerinde düzenlenen ’Yurtta barış dünyada barış’ adlı etkinliğe katıldı.

CHP'liler Galata Köprüsü'nde Yürüdü
Yüzlerce İstanbul il ve ilçe teşkilat mensubunun katıldığı etkinlikte partililer köprüde barış için yürüdü. Etkinlik kapsamında Gürsel Tekin, Sezgin Tanrıkulu ve milletvekilleri Mustafa Kemal Atatürk’ün ’Yurtta barış dünyada barış’ sözünün çeşitli dillerde yazılı olduğu büyük bir pankartı taşıdılar. Beyaz giyinen Tekin ve diğer milletvekilleri barış için beyaz güvercin uçurup gökyüzüne balon bırakırken partililer ise elele tutuşarak barış zinciri oluşturdu.
 
TEZKEREYE ’EVET’ TEPKİLERİNE YANIT VERDİ
 
Gürsel Tekin, burada basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin "Barış etkinliği düzenleyen CHP’ye tezkereye evet dediği için tepkiler var. Bununla ilgili ne söyleceksiniz?" şeklindeki sorusuna Tekin şöyle yanıt verdi: "İki şeyi birbirine karıştırıyoruz. Onun gerekçesiyle bunun gerekçesini birbirine karıştırmayalım. Tezkereye baktığımızda 2003 dahil olmak üzere bütün dönemlerde tezkere vardı. CHP olarak elbette bütün dönemlerde barış duruşumuzu sergiledik. Burada şöyle bir sorun var. Ortadoğu coğrafyası sadece Suriye sınırları değil, bütün coğrafyada AKP’nin yanlış dış politikaları sonucu kapıların açılmasıyla maalesef bir güvenlik sorununa dönüştü. Daha 2 gün önce IŞİD terör örgütü tarafından bir kardeşimiz şehit oldu. Bir asker kardeşimiz ise halen rehin, 20’e yakın işçimiz rehin durumda. Bütün bunlara baktığımızda güvenlik açısından bir gerekçe olarak ihtiyaç oldu. Ancak bu bir savaş tezkeresi değildir. CHP olarak savaşın karşısında hangi duyarlılığı sergilediğimizi hepiniz çok iyi biliyorsunuz."
 
"ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE KAÇ KARDEŞİMİZ DAHA BU TERÖR ÖRGÜTÜNÜN MAĞDURU OLACAK?"
 
Gürsel Tekin, bir Türk askerinin IŞİD’in elinde olduğuna dair haberlerin hatırlatılmasıyla bilgileri olup olmadığıyla ilgili bir soruya " AKP’den ana muhalefete, muhalefete bilgi verme alışkanlığı olmadığı için biz de gazetelerde okuyoruz. Görüyoruz ki maalesef bir askerimiz IŞİD’in elindeymiş. Hatta bir hastanesinde olduğu ifade ediliyor. Bir kardeşimiz ise IŞİD tarafından şehit düşürüldü. Önümüzdeki günlerde kaç kardeşimiz daha bu terör örgütünün mağduru olacak? Doğrusu onu da çok merak ediyoruz. Bir başka soru ise 33 kardeşimiz ölümünden sonra bu yasadışı IŞİD terör örgütüyle ilgili bir operasyonunun yapılacağı ifade edilmişti. Maalesef özellikle Güneydoğu coğrafyasındaki IŞİD mensuplarına dokunulmaması son derece düşündürücüdür" diye yanıt verdi.
 
CİZREYE HEYET GÖNDERİLECEK Mİ?
 
Tekin, Cizre’ye heyet gönderilip gönderilmeyeceğiyle ilgili olarak da , "Arkadaşlarımız Şırnak’taydı. Önümüzdeki günlerde göreceksiniz. Şuna emin olabilirsiniz, son 1 aydır Cizre sınırlarından Hakkari’sinden Diyarbakır’ında Güneydoğu coğrafyasının tamamında CHP milletvekilleri var. Coğrafyadaki sıkıntılara, savaşın gerekçelerinin sebeplerini ortaya koyabilecek bir rapor var. Bizim bütün özlemimiz, parlamentoda 550 milletvekilimizin katılımıyla bu savaşın gerekçesini ve terörün gerekçesini oluşturabilecek bir komisyon oluşturmaktı. Ancak bu komisyona ret oyu verenleri kamuoyunun takdirine bırakıyorum" ifadelerini kullandı.
 
BARIŞ ETKİNLİKLERİ DEVAM EDECEK
 
Öte yandan etkinlik ile ilgili olarak da konuşan Gürsel Tekin barış etkinliklerinin önümüzdeki günlerde de devam edeceğini söyledi. Ortadoğu coğrafyasında mültecilerin en yoğun şekilde geldiği illerden bir tanesinin İstanbul olduğunu belirten Tekin, "Sadece tarihi yarımadaya giderseniz 55 bin mültecinin orada kaldığını göreceksiniz. Orada onlarca çocuğun, kadının hangi muamelerle karşı karşıya kaldığını özellikle akşam gittiğinizde hangi manzaralar yaşandığını göreceksiniz. Bugün düzenlediğimiz eylemin devamı gelecektir" diye konuştu.
 
DÜNYAYI AYAĞA KALDIRAN O GÖRÜNTÜLER HAKKINDA KONUŞTU
 
Tekin, Bodrum’da önceki gün boğularak hayatını kaybeden Aylan Kurdi’nin dünyayı ayağa kaldıran görüntüleri için de açıklamalarda bulundu. Gürsel Tekin, "3 yaşındaki kardeşimizin ölümü belki bütün küresel dünyayı ayağa kaldırmış olabilir. Ancak şunu da bilmeliyiz; bütün bu savaşın sebebi üzülerek söylüyorum küresel dünya ve onun iş ortağı olan bugünkü iktidardır. İktidarın söylediği cümleleri unutmamalıyız. CHP olarak biz bu kirli savaşın parçası olmayın dediğimizde bize karşı kullandıkları cümleleri sayın Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı döneminde ’Biz küresel dünya olduk" şeklindeydi. Sayın Cumhurbaşkanı diyor ki; ’Ortadoğu coğrafyasında enerjinin yüzde 80’i Batılıların eline geçti.’ O zaman şu soru sorulabilir; Ortadoğudaki enerji kaynaklarının ele geçirilmesi için bütün savaşların parçası siz olmadınız mı? Libya’sından, Mısır’ından Irak’ından tüm coğrafyaya baktığımızda ne yazık ki Türkiye’nin bu yanlış dış politikaları insanların ölümlerine sebep oldu. Biz CHP olarak ’Yurtta barış cihanda barış’ ilkesiyle bu savaşın karşısında olduğumuzu bunun bir milli savaş olmadığını söylüyoruz" dedi.
 
Yaklaşık bir saat süren etkinlik yapılan konuşmaların ardından sona erdi.
Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2015, 14:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER