Chp'li Tanrıkulu: Hendekle Türkiye'nin Kürt Meselesini Çözemeyiz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, sokağa çıkma yasağının 11 gündür devam ettiği Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’ne yaptığı ziyaretin ardından Vali Hüseyin Aksoy ile bir araya geldi. Valilikteki görüşmenin ardından konuşan CHP’li Tanrıkulu, hendek kazılarak, Türkiye’nin Kürt meselesinin çözülemeyeceğini söyledi.

Chp'li Tanrıkulu: Hendekle Türkiye'nin Kürt Meselesini Çözemeyiz
Silvan’da 11 gündür süren sokağa çıkma yasağı ve yaşananları yerinde görmek üzere ilçeye giden CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, incelemelerinin ardından Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy’u makamında ziyaret etti.
 
Vali Aksoy ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tanrıkulu, Silvan’da yaşananları parlamentoya taşıyacaklarını söyledi. Sokağa çıkma yasağının ağır insan hakları ihlali yaşattığını belirterek, "Bugün 11 gündür Silvan’da devam eden sokağa çıkma yasağını yerinden görmek için Silvan Kaymakamı, muhtarlar ve vatandaşlarla görüşme yaptım. Silvan’daki görüşmelerimizin ardından Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy’u ziyaret ederek, bilgi aldım. 11 günlük sokağa çıkma yasağı, ağır insan hakları ihlallerini beraberinde getirdi. İnsanlar kişi özgürlüğü haklarını kullanmadılar, eğitim ve sağlık haklarından mahrum kaldılar. Daha da ötesi birçok sivil yurttaşımız yaşamını yitirdi. Silvan halkı çok öfkeli, yaşananlara çok kızgın. Güvenlik güçlerinin kötü muamelesinden ve baskıcı tavırlarından şikayetçiler. Esnaf da büyük bir kızgınlık ve öfke içerisindedir. Silvan Kaymakamlığı tarafından ilan edilen sokağa çıkma yasağının 5442 sayılı yasaya aykırı olduğu düşüncesindeyim. Vali ve kaymakamlara, sokağa çıkma yasağı ilan etme yetkisi verilmemiş. Olağanüstü hal dönemlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanır. Bunun dışında kullanılan yetkiler, hukuk dışıdır. 11 gün süren sokağa çıkma yasağı da ağır insan hakları ihlalleri yaratmıştır. Bu durumu ayrıca parlamentoda dile getireceğiz" dedi.
 
“SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI YAKINDA KALKACAK"
 
Vali Hüseyin Aksoy ile yaptığı görüşmede, Silvan’daki hendeklerin kapatılmasından sonra sokağa çıkma yasağının kaldırılacağını vali tarafından kendisine bilgi verildiğini anlatan CHP’li Tanrıkulu, "Vali bey, sokağa çıkma yasağının yakında kalkacağını ifade etti. Açılan hendekler aynı zamanda Silvan halkına karşı açılmış hendeklerdir. Hendek kazarak, demokratik haklarımızı ele geçirmek mümkün değildir. Hendek açanlara seslenmek istiyorum; hendekle Türkiye’nin Kürt meselesini çözemeyiz" diye konuştu.
 
FOTOĞRFLI
Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 17:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER