banner9

Chp'li Sarıbal'dan, Ağaç Kesimine Tepki

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Mustafakemalpaşa İlçesi Karabayır bölgesinde rüzgar enerjisi santrali (RES) için yapılan ağaç kesimlerine tepki göstererek, "Rüzgar enerjisine karşı değiliz ama bir enerji hattı direği için 4-5 metrekare yeterli olurken 100 metrekarelik alandaki ağaçlar kesiliyor" dedi.

Chp'li Sarıbal'dan, Ağaç Kesimine Tepki
CHP Milletvekili Sarıbal Mustafakemalpaşa İlçesi’nde, doğal güzelliğiyle bilinen Suuçtu Şelalesi’ne bir kaç kilometre uzaklıkta rüzgar santrali kurulacak bölgede iş makinalarıyla yapılan ağaç kesimine tepki gösterdi.
 
Bölgede incelemede bulunan Sarıbal, tepelere kurulacak rüzgar tribünlerinden enerji taşıyan elektrik hatlarının geçtiği yollara iş makineleri girildiğini ve kilometrelerce uzunlukta, ucu bucağı görünmeyen yollar açılarak ağaç kesiminin katliama çevrildiğini öne sürdü.
 
Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’nce doğal bitki örtüsü, canlı yaşamı nedeniyle koruma altında olan bölgede yapılan bu kıyımın vicdanen kabul edilemez olduğunu savunan Sarıbal, "Bu ülkenin sürdürülebilir enerjiye ihtiyacı var. Bunu kabul ediyoruz. Ama bir orman katliamı yaparak, çevreye, doğaya, orada yaşayanların ortamına zarar vererek rant elde etmek, kar elde etmek, para hırsıyla bu dağları satıp sonra buraları talan etmeye gönlümüz razı değil" diye konuştu.
 
Meşe, kayın, göknar cinsi ağaçların kesilerek Bursa’nın ciğerlerinde kıyım yapıldığını kaydeden Sarıbal, şöyle devam etti:
 
"Yapılan kıyımda ağacın ne cinsi , ne yaşı , ne de kesilen ağaç sayısı dikkate alındı. Öyle ki bir enerji hattı direği için 4-5 metrelik alan yeterli olurken, katliamın genişliği 100 metreyi buldu. Üstelik kesilen binlerce ağaç, yalnızca mevcut 14 rüzgar gülü için kesildi. Esas yapılmak istenen ise Mustafakemalpaşa’nın dağlarına 100’den fazla rüzgar gülü dikilmesi. Eğer bu plan gerçekleşirse, ortada ne orman, ne de doğa harikası Suuçtu Şelalesi’nin cazibesi kalacak. Meşelik ormanı, yüzlerce yıllık ağaçları talan ediyorlar. Hangi gerekçeyle, kimden izin alarak? Nasıl yapıyorsunuz bunu? İnanıyorum ki rant elde ediyorsunuz."
 
Orman ve Enerji Bakanlıklarını da uyararak, Bursalıları doğa talanı karşısında mücadeleye çağırdı.
Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2015, 18:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER