banner51

CHP'de Gece Boyunca Pankart Savaşları

CHP Aydın İl Başkanlığı binasına, geçen yıl 17 Aralık’taki operasyonun yıl dönümü nedeniyle, üzerinde 4 eski bakanın maskeli fotoğraflarının bulunduğu dev pankartlar asıldı. Pankartlar, polis tarafından indirilmek istenince gece boyunca pankart savaşı yaşandı. Polis, mahkeme ve savcılık kararlarıyla iki kez pankartı indirtirken, parti yönetimi gece yarısı, 17 Aralık operasyonun simgeleri haline gelen ’içi para dolu ayakkabı kutusu, para sayma makinesi, çelik kasa fotoğrafları ve dol...

CHP'de Gece Boyunca Pankart Savaşları
17- 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet olaylarını unutturmak istemeyen CHP Aydın İl Teşkilatı, İstasyon Meydanı’ndaki parti binasına yolsuzluk ve rüşvetle suçlanan İçişleri eski Bakanı Mamer Güler, AB eski Bakanı Egemen Bağış, Ekonomi eski Bakanı Zafer Çağlayan ile Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın maskeli fotoğraflarının bulunduğu pankart astı. Türkiye’nin birçok noktasında parti binalarına asıldığı belirtilen ve üzerinde ’17- 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvetle mücadele haftası olsun’ yazılı pankart için Ankara 2’nci Sulh Ceza Mahkemesi’nin toplatma kararını emsal gösteren polis, akşam saatlerinde pankartı indirmek için parti binasına geldi.
 
PARTİLİLER BİNA ÖNÜNE AKIN ETTİ
 
Partililer tarafından polis binaya alınmazken, olayı duyan partililer bina önüne akın etti. Polis pankartı indirmek için yaptığı ilk girişimde başarısız olunca pankartın fotoğrafını çekip Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu. Başsavcılığın talebi üzerine Aydın 2’nci Sulh Ceza Hakimi Mestan Özgür Özcan, ’Eski bakanlara görevlerinden dolayı hakaret suçu’ işlendiğini hükmedip, pankartın indirilmesi yolunda karar verdi. Bunun üzerine polis, mahkeme kararını CHP Aydın İl Başkanı Hikmet Saatçi’ye tebliğ etti.  CHP il yönetimi de pankartı indirerek, tutanak karşılığında polise teslim etti.
 
YENİ PANKART ASILDI
 
Polislerin parti binası önünde, partililerin ise parti binası içerisinde nöbet tuttuğu gece saat 23.30 sıralarında bu sefer parti binası camlarından meydana bakan tarafa yeni bir pankart asıldı. Bu defa asılan pankartta 4 eski bakanın yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın maskeli fotoğrafı da yer aldı. Üzerinde ise ’Çekin kirli ellerinizi bu halkın üzerinden’ ifadesi bulunan bu pankartın asılması ile nöbet bekleyen polisler hemen pankartı fotoğraflayıp savcılığın yolunu tuttu. Bu kez Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yazılı talimatıyla pankart indirilmek istendi. Saat 00.30 sıralarında parti yöneticilerine tebliğ edilen yazılı emri uygun bulmayan partililer pankartı indirmeyince, polis özel bir vinç ile pankartı indirdi.
 
’YENİSİNİ ASARIZ’
 
Pankartın indirilmesi sırasında polise herhangi bir zorluk çıkartmayan partililer, polisin çekilmesinin ardından yeniden harekete geçti. CHP İl Başkanı Hikmet Saatçi, 17- 25 Aralık yolsuzluğunu ve rüşvetini unutturmayacaklarını belirtirken, "Biz bu konuda haklı olduğumuzu biliyoruz. Onlar unutturmak istedikçe biz unutturmayacağız. Pankartta dört olan kişi sayısı beşe çıktı. Daha da artabilir. Onlar indirsin biz yenisini asarız" dedi.
 
GECE YARISI ÜÇÜNCÜ PANKART ASILDI
 
İki pankartın indirilmesinin ardından kalabalık dağılmaya başlarken, meydandaki polislerin çoğu da ayrıldı. Üç ekibin nöbetçi kaldığı parti binası önünde bir hareketlilik yaşanmazken, parti binası içinde partililer yeniden hummalı bir çalışma içine girdi. Yeniden bir pankart yaptırıp gelen partililer saatler 02.00’yi gösterdiğinde parti binasından sallandırdı. Bu sefer pankart üzerinde bakanların ve Bilal Erdoğan’ın fotoğrafları yer almazken, pankartta 17 Aralık operasyonun adeta simgeleri haline gelen ’içi para dolu ayakkabı kutusu, para sayma makinesi, çelik kasa fotoğrafları ve dolar işareti ile ’Halk Yolsuzluğa sessiz kalmayacak’ ifadesine yer verildi. Polis bu pankartı da fotoğrafladıktan sonra bölgeden uzaklaştı. Asılan bu pankart halen yerinde duruyor.
 
’DEVLET SOYGUNCUYU KORUMAK İÇİN SEFERBER OLMUŞ’
 
Pankart kriziyle ilgili CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, "CHP Aydın il binasındaki pankartı yasadışı emirle indirten savcı telefonlara çıkmıyor. Ne kadar saklanacaksınız? Akıllara zarar, Bütün devlet soyguncuyu korumak için seferber olmuş. Zorbalar devletinin resmidir. Zorbalığın bütün ortakları hesap verecek" dedi.
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2014, 13:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER