banner51

Cezasını 24 Taksitle Ödeyecek!

Artvin’in Arhavi İlçesi’nde kestiği ağacın yoldan geçen minibüsün üzerine devrilmesi sonucu 16 yaşındaki Hande Alın’ın ölmesine, ablası 21 yaşındaki Gamze Alın’ın da ağır yaralanmasına neden olan polis memuru Servet Özyılmaz için verilen 24 bin lira para cezasının 24 eşit taksitle ödenmesi kararı, düzenlenen eylemle protesto edildi.

Cezasını 24 Taksitle Ödeyecek!
 
Arhavi Meydanı’nda toplanan yaklaşık 200 kişi, ’Hande ve Gamze için adalet istiyoruz’  pankartı ile ’Bir can bedeli 24 taksit’ yazılı dövizler açtı. Hande’ nin ailesi, avukatları Bedrettin Kalın ve okul arkadaşlarının katıldığı protesto gösterisinde ’Âdaletten payımıza düşen, Servet’e özgürlük, devlete 24 bin lira, Hande’ye toprak, acılı aileye yas’ dövizi taşıyan baba Muammer Alın, polis memuruna verilen cezayı, ’Kimsenin ceza demeye dili varmadığı ödül gibi karar’ olarak değerlendirdi ve şunları söyledi:
 
"Türk hukuk tarihinde ölüm ve yaralamaya sebep olan kişi için 2 duruşmada ve 22 günde karar çıktığı görülmemiş olaydır. Yüce Türk adaleti bu mu? Bilirkişi raporlarında yüzde yüz asli kusurlu bulunan sanık polis memurunu aklama hukukudur. Kimsenin yanına kar kalmaz. Bir gün bu kararı verenlere de adalet, hukuk lazım olacak. Bir ölüme bir de kalıcı sakatlığa sebep olanı 24 bin liraya mahkum edip rahatlıkla ödesin diye 24 taksite bağlayan yargıçlar, bir gün bu verdiğiniz karar için adalet size de lazım olacak. Hukuk üstülüğü varsa ki varlığına inanıyorum, bu karar üst mahkemeden dönecektir. O zaman utanacak olan sizlersiniz. Gerçekten utanacak mısınız?"
 
’İNSAN ÖLDÜRMENİN BEDELİ 24 TAKSİT’
 
Kendilerine yas tutmasını söyleyen devletin kasasına 24 bin lira koyduğunu ifade eden Alın, "Üstelik karşı taraf ezilmesin, zarar görmesin ve çalışarak ödesin diye 24 taksite böldüler. Bugün öldür, yargılan, 24 taksitle öde. Beyaz eşya alırken en çok kaç taksit? Altın alırken en çok kaç taksit? Gıda maddeleri alırken taksit sayıları kaç? Kimisi 2 veya 4, kimisinde ise taksit yok. Gel gör ki insan öldürmenin bedeli 24 taksit! Burası Türkiye. Buradaki adalet şimdilik bu kadar. Ben inanıyorum ki adil yargıçlar vardır. Bu karar üst mahkemeden dönecek ve polis memuru hak ettiğini alacak. Kanun var mı, insanlık var mı? Nerede? Varsa söyleyin. Adalete öfkeliyiz. Yüreğimizi parçalayanlar, evlat acısını yaşayanlara acı üstüne acı yaşatanlar şunu unutmasın ki benin çocuğumu sadece toprağa değil, utancın sessizliğine de gömdüler. Adalet yerini bulana kadar gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceğiz. Aldığı ceza ibret olacak ki bir daha ihmalden, tedbirsizlikten ve sorumsuzluktan Hande’ler, Ayşe’ler Fatma’lar, Ali’ler ve Mehmetler ölmesin. Allah kimseye bir daha evlat acısı yaşatmasın" dedi.
 
Alın “sosyal paylaşım sitelerinde bize destek olan sanatçılar ile olayı tüm dünyaya duyuran Doğan Haber Ajansına sonsuz teşekkürler ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.
 
OLAYIN GEÇMİŞİ
 
Kaza, Arhavi- Hopa karayolu üzerindeki eski Arhavi Tüneli girişinde 5 Şubat tarihinde meydana geldi. Bahçesinde çalışan polis memuru 51 yaşındaki Servet Özyılmaz’ın kestiği ağacın büyük bir bölümü, Hopa’dan Arhavi yönüne giden Bayram Ali Parlak yönetimindeki 08 M 5204 plakalı minibüsün üzerine düştü. Büyük hasar gören araçtaki yolculardan lise 2’nci sınıf öğrencisi Hande Alın kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Rize Devlet Hastanesi’ne kaldırılan ablası Gamze Alın da, yaklaşık iki ay süren tedavinin ardından vücudunda yüzde 13 kalıcı hasarla taburcu edildi. Artvin Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçlamasıyla tutuksuz yargılanan polis memuru Servet Özyılmaz, davanın 22 Kasım’da yapılan ikinci duruşmasında 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanığın iyi hali ve sabıkasız oluşu nedeniyle cezayı 2 yıla indiren mahkeme, bunu da 24 bin lira para cezasına çevirdi ve 24 ay eşit taksitlerle ödenmesini kararlaştırdı. Alın Ailesi, avukatları aracılığı ile Yargıtay’a başvurarak karara itiraz etti.
Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2014, 16:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER