banner51

Cezaevinde Şiir Dinletisi

Çankırı E Tipi Kapalı Cezaevi’nde yatan mahkumlar, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen şiir dinletisi ile unutulmaz bir gün yaşadılar.

Cezaevinde Şiir Dinletisi
Cezaevi salonunda düzenlenen şiir dinletisine Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Savaş, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Halil Altıntaş, Emniyet Müdürü Cengiz Öztürk ile davetliler katıldı. Program öncesi bir konuşma yapan ve kendi şiirleri de olan Çankırı Cumhuriyet Başsavcısı Doğan Kaya, cezaevindeki mahkumları birer misafir olarak gördüklerini söyledi. Hükümlü ve tutukluların toplumla barışık olmasını amaçladıklarını belirten Başsavcısı Kaya, "Biz sizleri gelmiş olduğunuz dünyaya geri göndermek için gün sayıyoruz. Sizleri burada birer misafir olarak görüyor ve ötekileştirmek yerine, ıslah olmuş bir şekilde topluma kazandırmayı amaçlıyoruz. Bu etkinliğimiz de bu amaca yönelik bir çalışmadır. Umarım faydalı olur" dedi.
 
Başsavcı Kaya konuşmasının ardından Can Yücel’in ’Farkında Olmalı İnsan’ ile kendisinin yazdığı ’Seviyorum Bütün İnsanları’ adlı şiirleri okudu. Başsavcının okuduğu şiirler, mahkum ve hükümlülerden büyük alkış aldı. Programda sahne alan şair Burak Ballı, slayt görseller ve fon müziği eşliğinde ve mahkumların da arasına girerek duygulu şiirler okudu. 
 
Türkiye Gençlik ve Spor Konfederasyonu’nun desteğiyle Adana, Gaziantep ve Osmaniye’deki ceza infaz kurumlarında programlar yaptıklarını belirten Ballı, "Proje kapsamında bugün yeni bir gönül yolculuğuna çıkıyoruz, hepimiz gönüllü geldik. Burada belki de bir kenarda bizi bekleyen insanların dili olmak için bu yolculuğa çıktık" dedi.
 
Burak Ballı, proje kapsamında şiir terapisiyle tutuklu ve hükümlülerin hayata ve geleceğe bakış açılarında daha olumlu tepkilerin, okuma ve sanatsal yönlerinin ortaya çıkarılmasını hedeflediklerini söyledi. Sanatçı Afak Algan da salonda mini bir konser verdi. Programın sonunda sanatçıları uzun süre alkışlayan kadın ve erkek mahkumlar, güzel bir gün geçirmenin mutluluğu ile koğuşlarına döndüler. Başsavcı Doğan Kaya, önümüzdeki günlerde de farklı etkinlik ve programlarla cezaevinde yatan misafirlerle birlikte olacaklarını söyledi.
Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2014, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER