Cezaevinde 'Bediüzzaman' Açılımı

Tekirdağ T Tipi Kapalı Cezaevi koridorlarına, son günlerde devletin iade-i itibar verme çalışması ile gündeme gelen İslam alimi Bediüzzaman Said Nursi’nin mahkumlar tarafından çizilen resimleri asıldı.

Cezaevinde 'Bediüzzaman' Açılımı

1878 yılında Bitlis’te dünyaya gelen ve 1960 yılında Şanlıurfa’da vefat eden Risale-i Nur Külliyatı’nın yazarı İslam alimi Bediüzzaman Saidi Nursi, 1925 ve 1952 yılları arasında çeşitli sürgün ve hapis cezalarına çarptırılarak cezaevine konulmuştu. Dönemin hükümetleri yazdığı eserleri yasaklamış, 60 darbesinden sonra da naaşı askeri cunta tarafından Şanlıurfa’daki mezarından alınarak uçakla getirildiği Isparta’da bilinmeyen bir yere defnedilmişti. Son günlerde devletin İskilipli Atıf Hoca’ya iade-i itibar yapmasının ardından yeniden gündeme gelen Bediüzzaman Saidi Nursi’nin resimleri, Tekirdağ T Tipi Kapalı Cezaevi’nin duvarlarında yerini aldı. Tutuklu ve hükümlüler tarafından yağlı boya ile tuvale çizilen Bediüzzaman’ın iki resmi, cezaevinin içindeki duvarlara asıldı. Bediüzzaman’ın resimlerinin yanı sıra duvarlarda manzara resimlerinin de olduğu görüldü.

 
Hükümlü ve tutukluların çizdiği resimlerin Tekirdağ Adliyesi içinde bulunan satış mağazasında ücret karşılığında satıldığı, bu para ile de mahkumların kişisel harcamalarını karşıladığı bildirildi.
Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2013, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER