banner51

Çeşme'de 'aşk Festivali' Gün Sayıyor

İzmir’in Çeşme Belediyesi’nce yörede yaşanmış bir aşk öyküsünden ilham alarak düzenlenen ’Aşk Festivali’, 21- 22 Kasım tarihlerinde Dalyan Mahallesi’nde yapılacak.

Çeşme'de 'aşk Festivali' Gün Sayıyor
Ülkenin ilk aşk festivali olma özelliğini taşıdığı belirtilen ’Aşk Festivali’, kentin balık restoranları ve gurme lezzetleriyle tanınmış duraklarından Dalyan Mahallesi’nde yapılacak. 21- 22 Kasım tarihlerinde düzenlenecek organizasyonda konserden müzik dinletilerine, dans gösterilerinden şiir dinletilerine, karikatürist performanslarından en güzel aşk filmleri gösterimine kadar birçok etkinlik yer alacak.
 
BAŞKANDAN DAVET
 
Ülkenin ve dünyanın en büyük ihtiyacının hoşgörü, sevgi ve aşk olduğunu ifade eden Çeşme Belediye Başkanı CHP’li Muhittin Dalgıç, Türkiye’nin ilk aşk festivalini düzenlemekten mutlu olduklarını söyledi. Gerçek bir hikayeden ilham alan festivalle hoşgörü, sevgi ve aşk duygularını yeniden canlandırmayı umduklarını vurgulayan Başkan Dalgıç, "Dans gösterisi, karikatürist performansı, şiir dinletisi, konser ve film gösterileriyle dolu dolu bir festival gerçekleştireceğiz, herkesi bu güzel etkinliğin bir parçası olmaya davet ediyorum" dedi.
 
FESTİVALİN ESİNLENDİĞİ AŞK HİKAYESİ
 
Aşk Festivali’nin esinlendiği hikaye 1935- 1980 yılları arasında, yeni adı Dalyan olan Köste’de yaşamış Nezir adında bir gence dayandığı kaydedilen hikaye şöyle:
 
Duyma ve konuşma engelli Nezir, Sakız Adası’nda yaşayan Tinika’ya ulaşmak için tenekelerden kayık, çuvaldan uçurtmalar yapmış. Sakız’a geçmeyi başaran Nezir, engellinin yanı sıra pasaportsuz olması nedeniyle derdini de anlatamayınca casus sanılarak sorgulanmış. Ülkesine dönen ve yaşadıklarına rağmen Tinika’yı görme arzusundan vazgeçemeyen Nezir, yeni bir yol aramış. Sevdiğini görebilmek için tek başına sadece taş ve çamur kullanarak üç kez farklı yüksekliklerde kuleler inşa etmiş.
 
 
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER