Cesetler Kasalarda Taşındı

Terör örgütü IŞİD'in Kobani'den çekilmesiyle ülkelerine dönmeye başlayan Suriyeli Kürtler, kentin inşası için hummalı çalışma yürütüyor. Şiddetli çatışmaların yaşandığı Kobani'de ölen IŞİD mensuplarının cesedi, özel kıyafetli ve maskeli kişilerce toplanıyor. Cesetler traktör römorkuna yüklenerek kent dışındaki toplu bir mezara götürüyor.

Cesetler Kasalarda Taşındı
Terör örgütü IŞİD'in Kobani'den (Ayn el Arap) çekilmesiyle ülkelerine dönmeye başlayan Suriyeli Kürtler, kentin inşası için hummalı çalışma yürütüyor. Bazı Kürt gruplarla IŞİD arasındaki çatışmalar nedeniyle adeta harabeye dönen Kobani yaralarını sarmaya başladı.
 
GERİYE HAYALET BİR KENT KALDI
 
Terör örgütünün, yaklaşık 4 ay süren çatışmaların ardından bölgeden çekilmesiyle de kentte hayat yavaş yavaş normale dönmeye başladı. Şiddetli çatışmaların yaşandığı Kobani'den geriye ise adeta bir hayalet kent kaldı.
 
Bölgede hasar görmeyen cadde, mahalle veya sokak bulunmuyor. Yıkılan çarşı, hastane, kamu binaları ve iş yerlerinin yerle bir olduğu görülüyor. Harabeye dönen mahalleler, çöken altyapı ile hurdaya dönen araçlara kentin her bölgesinde rastlanıyor. Çatışmaların izlerini taşıyan caddelerde patlamamış askeri mühimmata rastlamak mümkün.
 
Kentin doğu kesiminde ise tuzak ihtimaline karşı sivillerin bölgeye girişine izin verilmiyor, diğer bölgelerdeki evler ise sahipleri tarafından kullanıma hazır hale getiriliyor. Çatışmalar nedeniyle Türkiye'ye sığınan ve bir süredir evlerine dönmeye başlayan Suriyeli Kürtler ise kentin yeniden inşası için hummalı bir çalışma yürütüyor.
 
El birliğiyle yaralarını sarmaya çalışan Suriyeliler, uluslararası yardım kuruluşlarından destek bekliyor. Kentin eski günlerine döneceğine inanan Kobanililer, zor zamanlarında kendilerine kapılarını açan Türkiye'yi ise dillerinden düşürmüyor.
 
CESETLER KASALARDA TOPLANDI
 
Bu arada çatışmalarda ölen IŞİD mensuplarının cesetleri, özel kıyafetli ve maskeli kişilerce toplanıyor. Battaniye, halı ya da bir beze sarılan cesetlerin traktör römorkuna konulduğu görüldü. Bölgedeki Kürt gruplar ise cesetleri toplu mezara bıraktıklarını belirtti. 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2015, 20:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER